Když loni v srpnu ohlásili Daniel Pošta a Zdeněk Vacek konec své značky Zorya, zaplakal nejeden fanoušek českého designu. Za osm let svého působení totiž tyto šperky získaly punc kultovní ozdoby, kterou nosí nejen lokální vizuální fajnšmekři, ale také zahraniční celebrity.

Každý konec ale může znamenat nový začátek. Alespoň toto pravidlo platí pro nový projekt, za kterým stojí jedna polovina Zoryi: Zdeněk Vacek.

Právě založil svou vlastní značku pod názvem Fine Jewelry a plánuje tvořit unikátní, avantgardní šperky v malých kolekcích i na zakázku. Na klienty, kteří po něm budou chtít náušnice, prsteny nebo náhrdelníky s charakteristickým rukopisem Zoryi, je ale Zdeněk Vacek připraven.

„Zlobit se nebudu, ale staré kolekce nevyrobím,“ tvrdí Vacek, který chce vybudovat originální brand s novou, svébytnou identitou.

„Prosím, vypusťme také z našeho slovníku ‚šperkař‘. Jsem zlatník-klenotník, to stojí v mém výučním listu, tak je to třeba vyzdvihnout. Klenotník ve mně evokuje něco vznešeného, práci s drahými kameny a vzácnými kovy. Nejde ale o žádnou přesnou terminologii, jen o pocit,“ říká Zdeněk Vacek.  

O emoce ve Fine Jewelry půjde především, protože Vacek chce ve svých klenotech zhmotňovat právě jedinečnost prožitků sebe i svých zákazníků. Šperk má propojit s dalšími kreativními obory, a tak nové kolekce mají být prezentovány prostřednictvím videí a nových technologií. Za Vackovou imaginací ale stojí také léta zkušeností, klenotníkem je už 25 let, a důraz na precizní řemeslo.

Dovede si Zdeněk Vacek představit, že by v budoucnu na nějaké kolekci ještě spolupracoval se svým expartnerem ze Zoryi Danielem Poštou? „Jsem optimista a myslím, že by bylo zajímavé se po nějaké době znovu setkat. Naše spojení bylo opravdu silné a po časovém odstupu, kdy každý budeme žít a tvořit sami za sebe, by mohla přijít zase nějaká pecka.“ Zároveň ale jedním dechem dodává, že momentálně takový nápad není prioritou. 

Ateliér Fine Jewelry se otevře na konci května tam, kde původně sídlila Zorya, v ulici Jana Zajíce na pražské Letné.