Osm let patřili k české designérské špičce. Klenotnická značka Zorya sbírala prestižní ceny, včetně opakovaných úspěchů na Czech Grand Design. Daniel Pošta a Zdeněk Vacek se stali hvězdami současné české designérské scény.

Hned jejich první kolekce, Virus, kterou tvořily dechberoucí krystaly řízeně obrůstající lana a další materiály, čímž vznikly avantgardní náhrdelníky, náramky a další šperky, jim vynesla titul Grand Designér roku a Designéršperku roku.

A další úspěchy přibývaly. Šperky Zorya se prodávaly v New Yorku, na Novém Zélandu i v luxusním resortu Velaa Private Island na Maledivách. Duo Zorya vystavovalo v Muzeu uměleckých řemesel v Drážďanech, v galerii Platina ve Stockholmu, na SOFA v Chicagu i v Gallery S O v Londýně. Jejich šperky, mnohé na pomezí umění a designu, nosí Patti Smith, Julianne Moore i Karen Rotenberg, stejně jako řada známých žen českého byznysu.

Teď značka, která rezonovala i mimo lokální scénu, nečekaně končí. Minulý týden dvojice napsala svým klientům a přátelům osobní dopis, v němž se pokouší překvapivý krok vysvětlit.

„Po osmi letech záře Zorya uhasíná. Před lety jsme jej založili po dlouholetém osobním vztahu i profesní spolupráci. Chtěli jsme naplnit své sny i vize o tom, jak má vypadat současná šperkařská značka, v níž se experiment prolíná s technologickými a tvůrčími postupy, které tradiční zlatničina nezná. Díky Zorye jsme poznali nesčetně zajímavých lidí a podařilo se nám překročit hranice do dalších kreativních oborů. Je těžké toto všechno opouštět, ale oba jsme se shodli, že k dalšímu osobnímu rozvoji potřebujeme nové impulzy. Po dlouhých úvahách jsme se proto rozhodli každý vydat svou vlastní cestou,“ uvádějí v emotivním dopise Daniel Pošta a Zdeněk Vacek.

“Rozhodnutí, že každý půjdeme vlastní cestou, jsme zvažovali poslední tři měsíce,“ vysvětluje nyní pro Forbes Daniel Pošta. „Je těžké opouštět výjimečný tým a zavedenou značku, které jsme věnovali skoro dekádu svých životů, s vědomím, že se taková mimořádná konstelace nemusí již nikdy znovu opakovat.Oba jsme ale došli k názoru, že k dalšímu rozvoji potřebujeme mít v životě i nové impulsy.”

S tím souhlasí i Zdeněk Vacek, který přiznává, že rozchod tvůrčího dua je pro všechny strany těžký. A neubrání se ani emocím: „Reakce našich klientů a spolupracovníků je neuvěřitelně silná a často dojemná. Mnohé naše pracovní vztahy přerostly v přátelství a často se neubráníme slzám na obou stranách. Na druhou stranu většina z nich vnímá naše rozhodnutí jako odvážné a motivující i ně samé.”

Do konce roku budou ještě jako tvůrčí duo fungovat. Otevřené bude studio i showroom v Praze na Letné, na letošním Designbloku se Pošta s Vackem rozloučí formou retrospektivní přehlídky svých kolekcí i dílčích projektů, fanoušci a zákazníci tak budou mít poslední příležitost svůj vysněný šperk ještě zakoupit v rámci prodejní výstavy, k mání budou i ikonické kusy této značky. „Chceme tímto vyjádřit upřímný vděk vám všem, kteří jste nás podporovali na naší cestě. Pevně věříme, že se budeme setkávat i nadále.“

A co vlastně bude dál? Daniel Pošta i Zdeněk Vacek se s Forbesem podělili i o své další plány: „Po ukončení činnosti studia Zorya se chystám na několik měsíců cestovat a věnovat se dobrovolnické práci, na což jsem během uplynulých let neměl čas,“ říká Daniel Pošta. „Předpokládám, že v tomto mezidobí se objeví další výzva, při které budu moci zúročit moje zkušenosti. Jak Zorya postupně rostla, měl jsem možnost věnovat se nejrůznějším aspektům rozvoje značky – od kreativy, art direkce a budování portfolia, přes sestavování a vedení týmu. Tyto dovednosti ve spojení s pozadím ze studií architektury a designu, mě mohou dovést na nejrůznější pozice.”

I Zdeněk Vacek má své konkrétní plány: “Svoji dvacetiletou zkušenost v oboru budu dále rozvíjet pod značkou Zdeněk Vacek. Vedle limitovaných high-endových kolekcí se zaměřím na luxusní zakázkové klenoty, ve kterých se bude propojovat svět hudby, pohybu a videa,“ doplnil Vacek pro Forbes.

Zkrátka jak se říká – něco končí, ale něco nového zase začíná. Český design se má opět na co těšit.