Staly se světovými jedničkami. Dohromady vyhrály neuvěřitelných třicet grandslamů. Jejich sláva přesáhla hranice tenisového světa. Ale jen skuteční fajnšmekři donedávna věděli, kudy vedla cesta tenisových sester Venus a Sereny Williamsových ke slávě, trofejím a milionům.

Teď se to mění, protože pozadí jejich úspěchu rozkrývá nový film Král Richard: Zrození šampionek. Jak název napovídá, jeho hlavní aktérem nejsou tenistky samotné, ale jejich otec. Richard Williams.

Když sledoval někdejší tenisovou hvězdu Virginii Ruziciovou, rozhodl se, že ze svých dcer vychová šampionky. Vypracoval 85stránkový plán, který je ke slávě měl dovést, a to dva roky před jejich narozením. 

A odmítl z něj ustoupit. I kdyby se kvůli tomu měl pohádat s nimi i s manželkou Oracene. Co na tom, jestli naštval vyhlášené trenéry, jestli dráždil agenty nabízející jeho dcerám pohádkové jmění.

Richard měl jasnou vizi, že se dcery musí tenisem především bavit, musí se zároveň dobře učit a musí zůstat pokorné. Jakmile se mu zdálo, že se příliš nechávají unášet úspěchem, hned je srazil na zem.

To vše film trefně zachycuje. Velkou zásluhu na tom má Will Smith, který vystřihl hlavní roli Richarda s gustem. Jeho vzhled, gesta, držení těla… Proměna v dnes téměř osmdesátilétého trenéra mu vyšla takřka dokonale.

„Když jsme přemýšleli, kdo by mohl Richarda ztvárnit, pořád jsme mluvili o Willovi. Má hodně podobných kvalit jako Richard,” řekl pro Variety jeden z producentů snímku Trevor White. „Je inspirativní, motivující. Je to v jádru dobrý člověk a chce ostatním jít příkladem.”

Film je velkou oslavou Richarda a jeho trenérských úspěchů, naštěstí se ale nevyhýbá ani kontroverznějším stránkám. Ukazuje, že Richard byl občas tvrdohlavý a neústupný až příliš. Zachycuje, že jejich vztah s Oracene nebyl vždy idylický, nedoříkává však, že se nakonec rozvedli a na zápasech sedávali odděleně.

Snímek totiž mnoho velkých utkání neukazuje. Zachycuje spíše dospívání a vzestup obou sester, a převážně starší Venus, a končí ve chvíli, kdy se jejich velká kariéra teprve rozjíždí, což je v žánru sportovních filmů poměrně originální přístup.

„Od začátku nás táhnul příběh rodiny, otcovství a rodičovství. A když si to Venus, Serena a Isha (další ze sester) přečetly, přišlo jim to autentické. Už několikrát za nimi přišli lidé, kteří o nich chtěli natočit film, a nic je ani zdaleka tak nezaujalo jako tohle pojetí,” prohlásil White.

Serena a Venus se při tvorbě filmu staly klíčovými poradkyněmi. V titulcích jsou uvedeny jako výkonné producentky, filmařům dodávaly důležité osobní detaily a poskytly jim domácí videonahrávky.

„Bylo naprosto klíčové, že jsme měli jejich podporu. Nikomu se moc nechtělo dělat film bez jejich zapojení,” dodal White. „Všechny tyto drobné detaily daly vzniknout výjimečnému filmu.”

Tvůrci skutečně neponechali nic náhodě a třeba co se týče vzhledu jednotlivých postav jsou velmi přesní. V dospívání tak účesy Sereny a Venus hrají barevnými copánky a na zubech jim svítí rovnátka, přesně jako tomu bylo ve skutečnosti.

Serena a Venus se několikrát osobně účastnily natáčení, Isha tam byla dokonce každý den. Obě šampionky však stejně do poslední chvíle neměly jistotu, jak film dopadne, a odmítly pod ním být uvedené, dokud ho neuvidí.

I proto všichni tvůrci trnuli, když jim film poprvé promítali. „Byly to nejhorší dvě hodiny v mém životě,” prohlásil Smith pro Insider. Ale dobře to dopadlo. Když Serena s Venus opouštěly promítací sál, v obličeji dokonce měly slzy. „Říkali, že Will byl až strašidelně podobný Richardovi. To bylo skvělé slyšet,” řekl další z producentů Tim White.

A tak se už nyní mluví o tom, že se Smith zařadil k velkým favoritům na Oscara, bodovat může i píseň Be Alive od Beyoncé, která zní během závěrečných titulků. Což už je dost důvodů na Krále Richarda vyrazit do kina, dokud jsou ještě otevřená.