Spousta lesku i emocí. Film Klan Gucci vzbuzoval vášně dávno předtím, než ho veřejnost měla šanci spatřit. Stačilo ale zahlédnout fotky z natáčení, kde Lady Gaga korzovala po boku Adama Drivera v luxusním horském středisku nebo si dopřávali snack od pouličního prodejce rychlého občerstvení, a guccimánie byla na světě.

To ostatně potvrzuje i kostýmní výtvarnice filmu Janty Yates, která na tiskové konferenci pro mezinárodní novináře prohlásila: „Bylo to opravdové šílenství. Natáčení bylo každý den médii přímo obsypané, producentům to připadalo jako dobrý tah, ale já jsem si přála, aby všichni ti lidé od tisku zmizeli,“ řekla rezolutně i v rámci svého rozhovoru pro Financial Times.

Lady Gaga dokázala ještě přilít olej do ohně, protože když v březnu na Instagramu zveřejnila snímek z natáčení s Adamem Driverem, stal se lyžařský outfit z tohoto záběru oblíbenou inspirací pro letošní halloweenské kostýmy.

Filmoví kritici se ale po celém světě právem ptají, zda je hodnocení Vanity Fair, že Klan Gucci je ten „nejvíc okouzlující snímek, který letos můžete vidět“, namístě. Co se oblečení a scény týče, bezpochyby. Ale Sex ve městě 2 má také skvělé outfity, nicméně kinematografická perla to není ani pro nejzavilejšího fanouška.

Lady Gaga, která hraje Patrizii Reggiani, ženu, která nejdřív okouzlila jednoho z nejbohatších mužů, aby si ho nejdřív vzala a pak zosnovala jeho úkladnou vraždu. Což je samozřejmě dějová zkratka, ale nemůžeme tu příliš vyzrazovat děj.

Honza Škoda ve své recenzi o Patrizii Reggiani hovoří jako o podnikavé dívce, kostýmní výtvarnice ji vizuálně vnímala jako mix Joan Collins v seriálu Dynastie a Giny Lollobrigidy.

foto United Artists

Čím déle film trvá, tím opulentnější jsou outfity Lady Gagy: nechybí ani majestátní kožichy nebo šaty, které mají vzbuzovat těžké erotické dusno. V tomto ohledu snímek kopíruje realitu, protože skutečná Patrizia Reggiani milovala oblečení, které až křičelo luxusem. Ostatně, z jejích úst pochází citát, že by „raději plakala v Rolls-Roycu, než aby byla šťastná při jízdě na kole“.

Lady Gaga se na kostýmech své hrdinky chtěla podílet a strávila tak více než šedesát hodin zkouškami outfitů. Celkem jich v Klanu Gucci uvidíte 54 a Lady Gaga trvala na tom, aby se ani nejméně výrazný doplněk (jako například pásek), neopakoval.

foto United Artists

Některé kostýmy vytvářel jako přesné repliky speciální tým, který zajel i do fundusu v Římě, odkud se bralo oblečení pro filmy, jako je Marie Antoinetta nebo Smrt v Benátkách. Sám módní dům Gucci sice umožnil přístup do svých archivů, ale byla by chyba se domnívat, že kostýmy pro Klan jsou výhradně odsud.

A ačkoliv se Gucci jako značka na filmu nijak zásadně nepodílela, momentálně sklízí díky němu opravdu velký úspěch. Na světové premiéry oblékla samozřejmě Lady Gaga i Salmu Hayek a užívá si obřího zájmu o svůj brand. Ostatně, víc je víc, to platí právě pro módu, kterou desítky let prodává.