Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech nebo v jejich lokálních měnách. S odkazem na poslance Pavla Zavalného o tom na svém webu píše BBC.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že od zemí, které Rusko považuje za nikoli přátelské, tedy těch, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovat platby už ne v eurech nebo v dolarech, ale pouze v rublech.

Zavalnyj, který stojí v čele energetického výboru ruské Státní dumy, ve čtvrtek uvedl, že země hledá alternativní způsoby, jak získat platby za export energií. Řekl, že Čína a Turecko patří mezi „přátelské“ země, které „se nezapojily do sankčního tlaku“.

„Dlouho jsme Číně navrhovali, aby přešla na platby v národních měnách – rublech a jüanech,“ řekl Zavalnyj. „S Tureckem to budou liry a ruble,“ připojil a dodal, že by Rusko s těmito zeměmi mohlo obchodovat i v bitcoinech.

Podle analytiků Rusko, které začíná rychle pociťovat dopady bezprecedentních sankcí, může mít z přijímání populární kryptoměny i přes jistá rizika prospěch. Bitcoin má však velké výkyvy. Zatímco dolar se vůči euru letos obchoduje v rozmezí pěti procent, bitcoin měl ve stejném období výkyvy o třicet procent.

Případné přijímání bitcoinu je podle BBC potřeba chápat jako snahu Ruska o posílení rublu, který letos ztratil více než dvacet procent své hodnoty kvůli sankcím, které na zemi uvalily Evropa, Spojené státy a Británie po invazi na Ukrajinu. Obyvatelům se kvůli slabému rublu zvýšily životní náklady, protože prodražily dovoz. Rusko však stále zůstává největším světovým vývozcem zemního plynu a druhým největším dodavatelem ropy.

Podle německého kancléře Scholze nebyl zákaz dovozu ruských energetických surovin záměrně součástí sankcí, které Evropská unie dosud uvalila na Rusko v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Unijní lídři jsou před pátečním summitem Evropské unie v této otázce rozděleni.

Zatímco Polsko a pobaltské státy se kloní k vyhlášení embarga na import ruského plynu a ropy, další země v čele s Německem to odmítají s tím, že opatření by poškodilo evropské ekonomiky.