Americký dolar po vystoupení šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella posiluje. Powell ve svém projevu nedal jasný signál, že by Fed byl blízko snížení úrokových sazeb.

V úterý kolem 17:35 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,2 procenta na 105,18 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o 0,2 procenta na 1,0812 dolaru. Dolar k jenu posiloval o 0,4 procenta na 161,46 jenu. Euro k jenu si připisovalo 0,3 procenta a prodávalo se za 174,54 jenu.

Powell v bankovním výboru Senátu uvedl, že inflace zůstává nad dvouprocentním cílem Fedu, ale v posledních měsících zpomaluje. Další dobré údaje by podle něj posílily důvody pro snížení úrokových sazeb.

„Trh počítá dny do chvíle, kdy od šéfa Fedu Powella dostane signál o snížení sazeb, a myslím si, že na trhu byli tací, kteří očekávali konkrétnější krok směrem ke snížení sazeb v tomto roce,“ uvedl analytik ForexLive Adam Button. „Když to neudělal, viděli jsme trochu nákupů amerického dolaru.“

Po páteční zprávě o nezaměstnanosti obchodníci zvýšili sázky na to, že Fed do prosince sníží sazby dvakrát. První snížení čekají s největší pravděpodobností v září.

Tento týden se investoři zaměří na čtvrteční zprávu o vývoji inflace v USA za červen. Očekává se, že ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 0,1 procenta, meziroční inflace má činit 3,1 procenta.

Euro po pondělních prudkých výkyvech oslabuje. Investoři se smířili s výsledky parlamentních voleb ve Francii, které ukazují na možný politický pat.

Představitelé levicového bloku, kteří zvítězili ve volbách, uvedli, že hodlají vládnout podle svého programu, nemají však většinu, a budou tak muset částečně ustoupit požadavkům centristů, uvedla agentura Reuters.