Za všechno může pes. Tedy alespoň v případě firmy české Rolling Homes. Její začátky jsou totiž úzce spojené s touhou jednoho zvířete, původem ze slovenského útulku, po volné přírodě.

I kvůli němu hledal jeho majitel Jakub Kolmistr před pár lety únik z panelákového bytu v Praze a způsob, jak se vrátit zpátky do Podkrkonoší, odkud pochází.

Nejdříve si chtěl rekonstruovat vlastní airstream, americký stříbrný přívěs, jenže zjistil, že je to dost náročné, a navíc jich tolik v republice ani není. Zato ho ale okouzlil tiny house, úzký domek, který naložíte na přívěs a odvezete na milované místo. A doslova mu propadl.

V kreativní agentuře, kterou vlastní, pro svůj nápad získal společníka a začali hledat, kdo by jejich sen o domku na kolech dokázal vyrobit.

„Chtěli jsme designový domek, v němž se dá plnohodnotně žít. Naše požadavky ale byly pro dodavatele problém – chtěli jsme, aby to byl dům na kolech, nebyl těžší než tři a půl tuny, aby v něm bylo dost místa a zároveň mohl na silnici. A když jsme zjistili, že nám takový domek není schopen nikdo dodat, pustili jsme se do výroby sami,“ popisuje Jakub Kolmistr.

Od začátku je podle něj poptávka vyšší, než zatím mohou stíhat. Celý rok přitom trvalo, než domek doladili do posledního šroubku. Dodat tiny house zákazníkům trvá zhruba dva měsíce, samotná výroba zabere čtyři týdny. Jenže v současné době je složitější logistika a dodávka materiálů.

Nejdéle se čeká na hliníková okna a také na přívěs. Ocelová náprava pochází z továrny v ukrajinském Mariupolu, její dodávky jsou ale momentálně kvůli válce zastavené, a tak společně s výrobcem přívěsu museli najít jiné řešení.

Problémy s materiálem výrobu prodražují, od chvíle, kdy spatřil světlo světa první domek, už je dražší o tři sta tisíc. „Momentálně je k dostání za milion čtyři sta padesát tisíc korun bez daně ve standardní verzi,“ dodává majitel.

V současné době firma vyrábí třetí domek, všechny už mají své majitele, stejně jako má prodáno dalších pět, na nichž začíná pracovat. Ty by měly být součástí budoucí vesnice v Orlických horách, čtyři domky pak budou postupně stát pospolu na Sázavě.

„Naši zákazníci to berou jako investici. Domky pak budou pronajímat. A zajímavé je to i pro zastupitele, kteří jimi mohou nahrazovat městské byty, jichž je nedostatek,“ podotýká Jakub Kolmistr. „Nechceme, aby přírodu hyzdily nevzhledné mobilní domy, ale aby vznikaly vesnice s hezkými, designovými domky, které budou respektovat ráz okolní přírody,“ upřesňuje.

Výhodou tiny house na kolech je, že se dá kdykoli převézt na jiné místo, nepotřebujete na něj stavební povolení, jen souhlas buď s majitelem pozemku, nebo pozemek vlastní či pronajatý. A také řidičský průkaz pro řízení přívěsu do tři a půl tuny a rovněž silnější auto.

„Umíme dát domek i na ponton, takže může být i na vodě, pomůžeme i s převozem. Domek je klidně možné umístit do hor, stejně jako k jezeru. Je koncipován tak, aby střecha vydržela tu největší možnou zátěž, třeba sníh na českých horách. Navíc je téměř okamžitě vytopitelný.“

Základem domku je hliníkový rám, obložení pak ze sibiřského modřínu. I ten ale bude muset firma nahradit, protože dodávky z ruské Sibiře už nejsou téměř možné. Nově tak budou používat termoborovici. Jako izolace slouží ovčí vlna, rozloha domku je osmnáct metrů čtverečních včetně patra, nábytek z topolové překližky je na míru, k dispozici jsou kvalitní spotřebiče i designové doplňky.

Domek je sice úzký – nemá více než dva a půl metru –, zato je dostatečně vysoký. Bez vozíku má 3,3 metru, s vozíkem od země o sedmdesát centimetrů více. Díky tomu nabízí možnost ložnice v patře, do kterého vedou schůdky.

V základu dodává firma elektrické topení, domek má v sobě ale i smart home technologii, kdy lze spotřebiče ovládat mobilní aplikací, a pokud zákazník chce trochu propracovanější verzi, pak lze z tiny udělat chrám moderní techniky.

Digitálními vypínači a zásuvkemi počinaje a chytrým řízením spotřebičů i bezpečnostním systémem s kamerami a senzory konče. „Třeba v případě, že by byly zapnuté radiátory, trouba a do toho třeba fén a žehlička na vlasy, a hrozilo by, že tak velká spotřeba vyhodí pojistky, řekne si smart home, že žehlička a fén je v daném okamžiku důležitější a vypne sám na chvíli radiátory,“ přibližuje majitel firmy Rolling Home.

Pokud někdo uvažuje o tom, že domek použije pro celoroční bydlení, je nutné ho napojit na vodu, kanalizaci i elektřinu. Nebo si objednat verzi bez sítí. Ta je dražší o čtvrt milionu korun a počítá se solárními panely na střeše, chemickým, kompostovacím nebo spalovacím záchodem a s dvousetlitrovou nádrží na pitnou a odpadovou vodu.

Do vývoje investovala mladá česká firma zhruba dva miliony korun a vše, co zatím vydělá, do něj zase vrací. „Do budoucna bychom rádi koupili třeba nějaký větší pozemek, ten rozparcelovali a nabízeli k pronájmu i s naším domkem. Je to taková levnější varianta současného bydlení, které je pro mnoho lidí nedostupné,“ vysvětluje.

„Teď se ve vývoji zaměřujeme na prodloužení domku o další metr. A pak bychom mohli k sobě spojit i dva domky a celé bydlení ještě zvětšit.“

V současné době je kapacita výroby až tři domky měsíčně, do budoucna ji chtějí rozšířit o dalších tři až pět domků za měsíc. „Jedna výroba je čistě naše, s našimi zaměstnanci, pak máme ještě jednu, kde už tu práci zadáváme externím výrobcům,“ doplňuje Jakub Kolmistr.

Tiny house od Rolling Home by tak mohl být alternativou chalup a chat. Těch jsou Češi druhými největšími milovníky v Evropské unii, dohromady je tohoto rekreačního obydlí v zemi kolem tří set tisíc. Jejich cena ale v poslední době stoupla o více než třicet procent.

„Mobilní domky v sobě ukrývají vše, co člověk od chaty požaduje. Útočiště v nich mohou najít mladé páry i starší manželé nebo třeba digitální nomádi, kteří potřebují jen dobré připojení na wi-fi,“ uzavírá s úsměvem.