Topline: Veterináři v Británii a v Austrálii doporučují majitelům koček v domácnostech s nařízenou karanténou, aby své mazlíčky nechávali doma a nepouštěli je pokud možno ven. Současně doporučují, aby se nemocní lidé zvířatům raději vyhnuli, a minimalizovali tak riziko dalšího šíření koronaviru. Ten se může dál přenášet v jejich srsti.

Britská a Australská asociace veterinářů tak reagovaly na zprávu, podle níž bylo na covid-19 pozitivně testováno několik tygrů ze zoologické zahrady v Bronxu. Virus na ně přenesl ošetřovatel, který přitom sám žádnými příznaky onemocnění netrpěl.

Britská asociace veterinářů majitele domácích zvířat ubezpečila, že nemusejí mít obavy, že by na ně jejich mazlíčci nemoc přenesli. Doporučila jen lidem s příznaky onemocnění přijmout preventivní opatření, aby se virus například hlazením nedostal do zvířecí srsti. Venku by se pak mohl šířit dál.

Šéfka asociace Daniella Dos Santos k tomu podotkla: „Neříkáme, aby doma svá zvířata drželi všichni, jen ti, kteří jsou v karanténě nebo se rozhodli pro izolaci. Taky dodáváme, aby se kočky doma držely jen tak dlouho, dokud na nich jejich majitelé nepozorují, že jim to vadí. Nechceme samozřejmě, aby zvířata trpěla. Pro některé kočky je pravidelné venčení důležité.“

Veterináři současně doporučují, aby majitelé zvířat dbali víc než kdy jindy na hygienu, myli si ruce, dávali si pokud možno pozor, aby před zvířaty nekýchali, a při pobytu venku se raději vyhnuli kontaktům s ostatními zvířaty.

Aktuálně neexistuje jediný prokázaný případ přenosu nemoci covid-19 ze zvířete na člověka, ale první výzkum, jehož výsledky se ještě ověřují, ukazuje, že kočky mohou virus přenést jedna na druhou.

V březnu byl v Hongkongu pozitivně testován na koronavirus sedmnáctiletý pes a byl kvůli tomu umístěn do karantény. Po určité době se podrobil dalším testům, které měly negativní výsledek, přesto zakrátko zemřel. Nicméně jeho smrt souvisela spíš s vysokým věkem než s koronavirem.

V Hongkongu se od té doby ocitlo v karanténě dalších 52 domácích mazlíčků, z toho 33 psů, 17 koček a dva křečci. Jejich majitelé onemocněli, a existuje tudíž riziko, že by zvířata virus mohla přenést dál.

Klíčová teze: „Dnes je po celém světě mezi lidmi evidovaných více než 1,2 milionu případů nákazy onemocněním covid-19, ale ani v jediném z nich se neprokázalo, že by se člověk nakazil od kočky,“ řekla profesorka Vanessa Barrs ze Sydneyské univerzity v rozhovoru pro televizi ABC. „Co ale víme, je, že je příležitostně možné, aby nakažení lidé virus přenesli na své kočky.“

Dodatek: I když mohou být domácí zvířata pozitivně testována na koronavirus, nemoc u nich nepropukne, teoreticky ale mohou virus dál šířit. V případě zmiňovaného psa z Hongkongu se také neprokázaly typické symptomy onemocnění, virus se nicméně objevil v kontrolních stěrech, které mu veterináři udělali v ústní a nosní dutině.

V jiném nedávném případě se u kočky v Belgii prokázala přítomnost viru SARS-CoV-2, který vyvolává onemocnění covid-19. Testům se zvíře podrobilo poté, co onemocněl jeho majitel. Podle vědců je ale riziko přenosu ze zvířat na člověka nepravděpodobné.

Studie veterinárního institutu v Číně nicméně dospěla k závěru, že speciálně kočky mohou virus snadno chytit a přenést jej na další kočky. Měly by se tedy podrobovat testům pokaždé, prokáže-li se nemoc u jejich majitelů. Psi prý k infekci tolik náchylní nejsou. Zjištění ovšem vycházejí z laboratorních zkoušek, a ne ze situací v reálném světě.

Klíčový background: Zdroj současné koronavirové pandemie zůstává dál nejasný, ale virologové věří, že stejně jako v případě SARS jde o virus, který původně parazitoval na zvířatech a z nich pak „přeskočil“ na lidi. Nejčastěji se zmiňuje teorie, podle níž nejprve sužoval netopýry, kteří jej přenesli na luskouny krátkoocasé, a z těch se pak na čínských trzích se zvířaty rozšířil mezi lidi.