O tom, že Lego patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky nejen pro děti, není pochyb. Barevné plastové kostičky ale mají i mimořádný investiční potenciál. Do vybraných setů se může investice vyplatit i víc než třeba do zlata nebo některých akcií – jak alespoň tvrdí autoři studie o investicích do Lega z moskevské HSE University.

Z jejich práce vyplývá, že hodnota Lega z druhé ruky roste o jedenáct procent ročně. Sice se původně dětská stavebnice může zdát jako ne zrovna seriózní investiční cíl, ale příklady mluví za vše.

Podívejte se na přehled deseti nejdražších setů Lega seřazených podle jejich aktuální hodnoty na trhu dle dat serveru BrickEconomy. Kralují jim sety inspirované Hvězdnými válkami, ale investiční sílu naleznete nejen v galaxii velmi, velmi vzdálené.

Ultimate Collector’s Millenium Falcon

Původní cena: 439,99 eura
Aktuální hodnota: 2657,60 eura
Průměrný roční nárůst: 11,3 procenta

Do obchodů se sada z Hvězdných válek s pěti minifigurkami, obsahující celkem 5197 dílků, dostala v roce 2007. Dnes už se dá koupit jen z druhé ruky. Hodnota nerozbalených setů překonala 2600 eur, ale slušně vám zaplatí i za rozbalené a použité kostičky. Pokud jsou v dobrém stavu, pohybuje se jejich cena přes 1200 eur.

Star Wars Super Star Destroyer

Původní cena 399,99 eura
Aktuální hodnota 968 eur
Průměrný roční nárůst: 12,9 procenta

Tahle sada s 3152 dílky a pěti minifigurkami debutovala v roce 2011 a prodávala se další tři. Na trhu z druhé ruky se i ceny použitých balení prodávají téměř za dvojnásobek původní maloobchodní ceny.

Star Wars Millenium Falcon

Cena: 799 eur (stále v obchodech)

Tahle stavebnice vydaná před třemi lety obsahuje přes 7500 kostiček a osm minifigurek. Jakmile se dostala do obchodů, byla takřka okamžitě vyprodána a další rok těžko k dostání.

Lego ji stále oficiálně nabízí, ale přesto je těžko dostupná a brzy by měla být vyřazena úplně. Jakmile se tak stane, její hodnota rychle poroste.

Star Wars AT-AT

Cena: 799 eur

Podobný příběh: další stavebnice ze sběratelské řady Star Wars Ultimate, která je sice ještě v prodeji, ale v mnoha oblastech je už nedostupná. Její současná cena z druhé ruky (v nepoužitém stavu) proto vychází téměř o sto eur výš než cena oficiální.

Star Wars: The Death Star

Původní cena: 499,99 eura
Aktuální hodnota: 747,99 eura
Průměrný roční růst: 21,1 procenta

Stavebnice s víc než čtyřmi tisíci dílky z řady Classic Star Wars se prodávala celkem čtyři roky, až do loňského podzimu. Nyní patří mezi velmi žádané sety a její hodnota roste ročně v průměru o víc než dvacet procent.

Imperial Star Destroyer

Cena: 699,99 eura

A ještě poslední sada z Hvězdných válek. Obří replika vesmírné lodi z úvodních scén filmu první epizody Nová naděje je v obchodech od předloňska. Příští rok by měla tahle stavebnice zřejmě z pultů zmizet, pak se čeká podobně jako u ostatních růst její ceny.

Firehouse Headquarters

Původní cena: 349,99 eura
Aktuální hodnota: 639,95 eura
Průměrný roční nárůst: 22 procent

Sada hasičské zbrojnice z filmu Krotitelé duchů s víc než čtyřmi a půl tisíci dílky se prodávala od roku 2016 po dobu zhruba dvou let. Nyní cena sady v novém stavu ročně roste o víc než dvacet procent.

Titanic

Cena: 629,99 eura

Model slavného zaoceánského parníku v měřítku 1:200 vydalo Lego letos. Stavebnice lodi, která se potopila v roce 1912 po nárazu do ledovce, je na některých trzích vyprodaná a už dnes se proto prodává z druhé ruky zhruba o sto eur dráž, než je oficiální maloobchodní cena.

Shield Helicarrier

Původní cena: 349,99 eura
Aktuální hodnota: 498,89 eura
Průměrný roční nárůst: 12 procent

Stavebnice s téměř třemi tisíci dílky ze série Marvel Super Heroes se prodávala přes dva roky od vydání v roce 2015. Nyní se cena nové, neotevřené sady odhaduje okolo pěti set eur.

Colosseum

Cena: 487,99 eura

Sada italského Colossea pro fajnšmekry Creator Expert s víc než devíti tisíci kostičkami vyšla loni a nejspíš se bude ještě další tři roky prodávat. Až bude z běžného prodeje vyřazena, čeká se, že její hodnota mírně poroste.

Liebherr R 9800

cena: 449,99 eura

Model největšího hydraulického důlního rypadla na světě, Liebherr R 9800 ze série Lego Technic se začal prodávat v roce 2019 a v průběhu příštího roku by měl na pultech obchodů skončit. V některých oblastech už není dostupný ani dnes. Jeho cena pak půjde nahoru.