skip to main content

Dovolená bez turistů: Pět idylických ostrovů, které lidé přehlížejí

Středozemní moře je známé svým teplým podnebím a přírodními krásami. Nemá tedy nouzi o čarokrásné destinace. Zatímco jsou však některé ostrovy jako Sicílie, Santorini a Sardinie známé po celém světě, řada dalších zde zůstává dosud téměř neprozkoumaná.

Pro ty, kdo hledají exkluzivní odpočinek, aniž by se o něj museli dělit s davy dalších turistů, nabízíme tipy na pět idylických středozemních ostrovů.

Syros, Řecko

I když je řecký ostrov Syros často zastíněn sousedním Mykonosem, je skutečným klenotem Kyklád a poskytuje návštěvníkům nádhernou architekturu, rušný noční život i slunečné pláže.

Projděte se po půvabných dlážděných ulicích Ermupoli, ochutnejte sladké loukoumi a pak vyražte do archeologického muzea, kde se nachází fascinující sbírka umístěná v krásné budově radnice. Poptáváte malebnou pláž a ideální opalování? Hned několik jich najdete na jihu ostrova, kde se nacházejí pláže Komito nebo Ampela.

Ostrov Tabarca, Španělsko

Malý ostrov se nachází přímo u pobřeží provincie Alicante a je obvykle zastíněn světoznámými letovisky Mallorca a Ibiza. Po dvacetiminutové plavbě lodí z přístavního města Santa Pola se mohou návštěvníci volně toulat malým centrem Tabarcy a pochutnat si na čerstvém caldero tabarquino – místní specialitě z mořských plodů, která se podává s rýží a bramborami.

Zajímá vás spíše otevřené moře? Tabarca je špičkovou destinací k potápění a šnorchlování, protože nabízí dostatek příležitostí pro pozorování zdejších ryb, korýšů, hlavonožců nebo dokonce mořských želv.

Ostrovy Kerkennah, Tunisko

Foto Voyage Tunisie
Reklama

Tyto idylické ostrovy sloužily před stovkami let jako významná základna Římské říše. Římané po sobě zanechali klenot v podobě rozpadajících se ruin, které lze dnes prozkoumat, a jsou tak oblíbeným dovolenkovým místem pevninských Tunisanů.

Po příjezdu na Chergui (hlavní ostrov souostroví) určitě navštivte Muzeum dědictví, abyste získali přehled o bohaté kultuře a jedinečných rybářských tradicích udržovaných i současnými obyvateli Kerkennahu. Následně se můžete vydat na západ k historické pevnosti Borj el Hissar, postavené téměř před tisíciletím.

Ostrov Kekova, Turecko

Foto Igor Shubin / Unsplash

Turecká riviéra je plná fascinujících památek a výjimkou není ani ostrov Kekova, který se pyšní vlastním potopeným městem ukrytým přímo pod hladinou moře. Domy a loděnice, které byly zničeny kolem roku 200 po sérii zemětřesení, jsou jednou z hlavních atrakcí nacházejících se v okolí.

Po cestě na moře zamiřte na pevninu do nedaleké Simeny Kalesi, pevnosti z byzantské éry, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Mljet, Chorvatsko

Foto Ivan Bagic / Pixabay

Kouzelný ostrov, který se nachází u pobřeží Dalmácie, je proslulý po celé zemi díky svému nedotčenému národnímu parku založenému již v roce 1960. Jeho součástí jsou také dvě nádherná slaná jezera. Ostrov je oblíbeným cílem ke koupání a jízdě na kajaku nebo kánoi.

Turistické stezky zase lákají na pěší i cyklistické výpravy. A pokud nechcete jen poznávat přírodu, navštivte městečko Polače, plné historických rozvalin včetně Rimska Palača, starobylého a překvapivě dobře zachovalého paláce postaveného za časů Římské říše.