Akcie amerického GameStopu posílily o jedenadvacet procent – a v prodlouženém obchodování o osm. Stalo se tak poté, co dolarový milionář Keith Gill, známější pod přezdívkami Roaring Kitty a DeepFuckingValue, odhalil svou další velkou sázku na akcie maloobchodního prodejce videoher.

Společnost GameStop, na jejíž podhodnocení před šesti lety upozornil známý investor a shortař Michael Burry, se stala v pandemickém roce 2021 symbolem a ústředním bodem rallye takzvaných meme stocks akcií. Hodnota titulu následně vzrostla o více než dva tisíce procent.

Růst byl masivně přiživen zavíráním a likvidací krátkých pozic poté, co se na nákup akcií GameStopu vrhla armáda drobných investorů. Kdysi ikonický videoherní prodejce se v dané době potácel v problémech, přetrvávajících dodnes, a titul patřil k nejshortovanějším akciím na trhu.

Následný short squeeze, který dorazil z nejméně pravděpodobné strany – od drobných investorů sdružených na sociální síti Reddit – vedl k následnému rozpuštění hedgeového fondu Melvin Capital, který během incidentu utrpěl ztrátu 6,8 miliardy dolarů.

Bizarní drama zahrnující bezprecedentní zhodnocení akcií GameStopu, osobní příběh Keitha Gilla a vítězství retailových obchodníků obchodujících skrze aplikaci Robinhood nad vlky z Wall Street zachytil loňský snímek Peníze těch tupců.

Aktuální skok přišel poté, co Gillův profil na sociální síti Reddit zveřejnil snímek obrazovky, který ukazuje, že na prodejce videoher vsadil 116 milionů dolarů. Po závěrečném zvonění 2. června Gill zveřejnil další snímek, z něhož vyplývá, že si stále ponechává podíl pěti milionů akcií, což je zhruba 1,8 procenta veřejně obchodovaných akcií společnosti.

Růst se přenesl i na další dříve oblíbené meme akcie jako AMC Entertainment, Beyond Meat nebo třeba SunPower či Blackberry – u posledních dvou ale investorské nadšení dlouho nevydrželo.

Domnělý screenshot zveřejněný účtem DeepFuckingValue v neděli na Redditu
Pondělní aktualizace pozice

Vedle podkladového aktiva drží Gill, kdysi hlavní tvář gamestopového šílenství z roku 2021, podle screenshotu také 120 000 kupních opcí na akcie společnosti. Ještě před kritickým postem zveřejnil na sociální síti X kryptický vzkaz s kartou ze hry Uno, značící obrat směru vybírání karet. Příspěvek přilákal za devět hodin od svého zveřejnění 5,5 milionu zobrazení.

Pokud se ale radujete a v duchu počítáte virtuální miliony vydělané na akciích GameStopu, raději počkejte. Zatímco během pandemického cheerleadingu měl Keith Gill alespoň něco, co se dalo označit jako investiční teze, jeho současné posty připomínají spíše nelegální praktiky snažící se o manipulaci trhu: především front running a následnou snahu strhnout na stranu své pozice signifikantní část investorské veřejnosti.

Několik renomovaných mediálních zdrojů navíc uvedlo, že se jim nepodařilo nezávisle ověřit autenticitu postů a podezření vzbudil například fakt, že příspěvek na Redditu byl přidán do skupiny r/Superstonk, a nikoli do r/wallstreetbets, kde Keith zveřejňoval své GME portfolio během meme horečky roku 2021.

Investiční platforma E*Trade, na které Gill Keith údajně obchoduje, teď vede interní jednání, zda mu nezakázat přístup ke službě kvůli obavám z manipulace s trhem. Platforma spadá pod investiční bankovní dům Morgan Stanley.

Měsíční výkon akcií společnosti GameStop | Zdroj: Trading View

Pokud jde o Gilla, nejde o jeho první internetové zmrtvýchvstání po tříleté pauze. Na Redditu nebyl aktivní od 16. dubna 2021, kdy zveřejnil snímek obrazovky, který ukazoval držení 200 000 akcií GameStopu, tehdy v hodnotě necelých 31 milionů dolarů.

Jeho účty na sociálních médiích ale opět ožily 12. května 2024, kdy publikoval sérii memů naznačujících, že je zpět a opět aktivně obchoduje. To mezi investory vyvolalo nakrátko obnovený zájem o akcie GameStopu.

Detail výkonu akcie po nedělním postu účtu DeepFuckingValue na sociální síti Reddit | Zdroj: TradingView


V důsledku zdánlivě nevinných zpráv vyskočily o sedmdesát čtyři procent, přičemž v některých okamžicích dokonce o více než sto. Většina pozic otevřených v reakci na znovuobjevení Keitha Gilla v polovině května se však rychle ocitla ve ztrátě.

Bude se květnová situace opakovat? Je dobré mít na paměti, že byznysové zdraví retailového prodejce je stále podobně problematické jako v první akciové meme vlně.