Do tří zemí Evropské unie včetně České republiky přestala v úterý odpoledne zcela proudit ruská ropa jižní větví ropovodu Družba. Stalo se tak kvůli ruské raketě, která na Ukrajině zasáhla transformátor nezbytný pro provoz ropovodu v dané oblasti. Po necelých 34 hodinách byly ale dodávky obnoveny.

„Kvůli zásahu byly dočasně zastaveny dodávky Družbou do Maďarska, České republiky a na Slovensko,“ sdělila už v úterý večer médiím rafinérská skupina MOL. „Jsme v nepřetržitém kontaktu s provozovatelem slovenské části ropovodu Družba, společností Transpetrol a naším zákazníkem, vlastníkem tuzemských rafinerií, společností ORLEN Unipetrol,“ uvedl Jaroslav Pantůček, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MERO ČR, která ropovody v Česku vlastní i provozuje.

Odstávka nakonec trvala necelý den. Obnovení dodávek do svých zemí ve středu odpoledne oznámili maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, slovenské ministerstvo hospodářství a také právě české Mero.

Družba do Evropy přivádí ropu už šedesát let. Roury vedoucí z Ruska se v Bělorusku dělí na severní větev, vedoucí přes Polsko do Německa, a jižní, kterou ukrajinský provozovatel vede tok do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Zatímco pro Maďarsko představuje Družba jediný zdroj ropy a tamní premiér Viktor Orbán kvůli tomu svolal jednání bezpečnostní rady, Česko takto závislé není.

Loni jsme spotřebovali sedm milionů tun ropy, z toho Družbou přitekla necelá polovina. Zbytek sem proudí jižní cestou: ropovodem IKL, který se v Německu napojuje na Transalpinský ropovod (TAL). Česko navíc oplývá zásobami ropy, které při absenci všech dodávek vystačí na zhruba tři měsíce. Ropa z Družby proudí zejména do litvínovské rafinerie, zpracovávající denně na patnáct tisíc tun ropy.

V zásobnících firmy MERO u Nelahozevsi je nyní zhruba jeden milion tun ropy. Další rafinerie v Kralupech nad Vltavou je pak zásobována ropovodem IKL. „Díky této diverzitě má ČR výhodu oproti ostatním státům, které jsou závislé pouze na Družbě,“ dodal šéf MERO Pantůček.

Zdroj Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu

Že krátkodobé i střednědobé omezení dodávek ropy Družbou neznamená pro Česko žádný velký problém, jsme si ověřili už v roce 2019. Tehdy se země ocitla bez dodávek na celý měsíc a půl – a spotřebitelé si toho fakticky neměli šanci všimnout.

„Mezi dubnem a červnem 2019 přestala ruská ropa téct do pěti evropských zemí. A nestalo se nic. Všichni máme zásoby i jiné alternativní cesty dodávek,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Forbes energetický zmocněnec Václav Bartuška. Současná situace nám zřejmě dovolí využít v létě domluvené navýšení kapacity TAL pro Česko o až dva miliony tun ročně, přičemž do budoucna by měla jít ještě výš. „Během podzimu budeme s konsorciem TAL probírat větší projekt s navýšením kapacity o tři a půl milionu tun,“ dodal Bartuška.

Zásobování Evropy Družbou brzy skončí úplně. Evropská unie se na tom letos dohodla v rámci balíčku sankcí v reakci na Ruskem rozpoutaný válečný konflikt na Ukrajině. Unie by se od ruské ropy měla odříznout na přelomu roku, z embarga je dočasně vyřazena právě přeprava ropy ropovodem Družba. Česko bude na rozdíl od ostatních zemí moci také až do prosince příštího roku dovážet produkty z ruské ropy z rafinerií v jiných zemích Unie.

Na pozastavení dodávek ropy do Evropy reagovala cena na burzách jen mírným růstem, který tak ceny na tuzemských čerpacích stanicích sotva ovlivní. Ve středu v poledne se evropská ropa Brent obchodovala za 94,5 dolaru za barel, což značí zhruba půlprocentní mezidenní růst.