skip to main content

Duna, Matrix, Bond i český Zátopek. Dá-li covid, čeká nás rok filmových hodů

3 minuty čtení

Koronavirus rozprášil filmový rok 2020 a vyučil i většinu odvážlivců, kteří se premiéry v době pandemie nebáli, jako byl třeba Tenet. O to větší naděje tak skýtá rok letošní, do něhož kromě původně naplánovaných premiér spadly i ty, které měly přijít na řadu už loni.

Velkých událostí se chystá celá řada: nový Bond, nová parta superhrdinů od Marvelu, další film Wese Andersona, napjatě vyhlížená Duna… Přesto berte následující seznam s jistou rezervou, neboť nikdo neví, jak úspěšně se proti koronaviru podaří bojovat letos. Koneckonců právě Bond už raději vyměnil dubnový termín za říjnový a šušká se i o odkladech dalších filmů naplánovaných na první měsíce roku. Nemusí zůstat u nich. Kdo ví, jak to bude vypadat třeba v květnu, kdy má mít konečně premiéru třeba opakovaně odkládaná marvelovka Black Widow.

Snad se ale nebude opakovat loňský scénář, který byl na velké premiéry skoupý a filmovou podívanou tak přinášely zejména streamovací služby. Ani ty letos nechtějí zůstat pozadu, Netflix slíbil chrlit každý týden nový snímek, na HBO Max se objeví 17 filmů od studia Warner Bros. ve stejný den, jako mají jít do kin, dvě desítky snímků slibuje i Disney na své službě Disney+.

Níže každopádně najdete 10 trháků roku 2021, na které se můžeme těšit, pokud pandemie nerozhodne jinak. Nejde přitom zdaleka o kompletní výčet: nový film Candyman chystá uznávaný režisér Jordan Peele, především komiksoví fanoušci se mohou těšit na nové zpracování Suicide Squad a sólovku Jareda Leta zvanou Morbius, dalšího dílu se dočkají animovaní Mimoni i akční komedie Kingsman, blockbusterovou zábavu slibuje Godzilla vs. Kong, Steven Spielberg připravuje novou adaptaci muzikálu West Side Story, chystá se nový Jurský svět s podtitulem Nadvláda, sedmá Mission: Impossible i devátý díl Rychle a zběsile… A mnoho dalšího.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (premiéra dosud neurčena)

Reklama

Na jaře bychom se snad mohli dočkat i nového filmu od Wese Andersona (Grandhotel Budapešť, Moonrise Kingdom). Půjde o režisérovo vyznání lásky k novinářskému řemeslu a týdeníku The New Yorker, který volně inspiroval námět filmu i některé postavy. Snímek však bude pojednávat o fiktivních novinách z Kansasu, respektive jejich francouzské pobočce, a před kamerou se sejde spoustu hvězd: Benicio del Toro, Adrien Brody, Tilda Swinton, Léa Seydoux, Timothée Chalamet, Bill Murray nebo Owen Wilson. 

Top Gun: Maverick (8. července)

Tomu Cruiseovi už sice táhne na šedesátku, ale co na tom? Na pohled byste to takřka nepoznali a kondice mu zjevně taky nechybí, když stále s přehledem zvládá akční scény v Mission: Impossible. Proč by si tedy nemohl zopakovat i ikonickou roli pilota Mavericka? Chystá se zkrátka ještě jeden velký večírek pro tuhle partu, kromě Cruise se vrátí i další herečtí mazáci jako Val Kilmer nebo Ed Harris.

Zátopek (12. srpna)

Zátopkovskou vytrvalost musí prokázat i tvůrci jeho filmového životopisu. Projekt se opakovaně odkládal, přepisoval se scénář, pak se chystala premiéra loni v době letní olympiády, jenže sportovní událost roku se posunula a s ní i film. Letos se snad díla Davida Ondříčka, režiséra Samotářů, konečně dočkáme a uvidíme, jak se Václav Neužil dokázal přiblížit českému běžci a čtyřnásobnému olympijskému vítězi.

Duna (30. září)

Reklama

Režisér Denis Villeneuve se zařadil mezi nejžádanější hollywoodské tvůrce a jeho filmové zpracování slavného sci-fi románu Franka Herberta patří k nejočekávanějším snímkům vůbec. I proto, že první ukázky slibují vizuálně mimořádně atraktivní podívanou s nabitým hereckým obsazením: Timothée Chalamet, Zendaya, Oscar Isaac, Josh Brolin, Javier Bardem…

The Batman (30. září)

Batmanů si filmoví fanoušci v posledních letech užili docela dost, ale i tak napjatě vyhlížejí nové zpracování od Matta Reevese s Robertem Pattinsonem v hlavní roli. Ten se od upírských dob ve Stmívání vypracoval v charismatickou osobnost a kvůli Batmanovi intenzivně trénoval džiu-džitsu. Film slibuje dle traileru temnou podívanou ve stylu předloňského Jokera.

Není čas zemřít (8. října)

Pětadvacátá Bondovka se zdá být prokletá. Původně měla mít premiéru v listopadu 2019! Jenže nejprve se řešily personální trable, kvůli neshodám s producenty odešel režisér Danny Boyle, měnil se i tým scenáristů a přepisoval se scénář. Hlavní hrdina Daniel Craig, pro něhož má jít o bondovské loučení, si během natáčení poranil kotník, no a pak přišel koronavirus, který rozcupoval i všechny plánované a odkládané premiéry na rok 2020 i první termín v roce 2021. Tak letos v říjnu, konečně?!

The Last Duel (14. října)

Ridley Scott oslavil už 83. narozeniny, ale pořád točí jeden nový projekt za druhým. The Last Duel je adaptací knihy Erica Jagera o soudním sporu ze 14. století mezi rytířem a statkářem, který se má odehrát prostřednictvím zápasu. V hlavních rolích se objeví Matt Damon, Ben Affleck a Adam Driver a nezbývá než doufat, že režisér naváže na nejlepší formu z dob Gladiátora či Thelmy a Louise.

Eternals (4. listopadu)

Avengers se rozloučili v Endgame, a tak přišel čas pro novou partu superhrdinů od Marvelu. Nazývají se Eternals a jsou to nesmrtelné mimozemské bytosti, které obývají Zemi již tisíce let a v novém filmu se budou muset spojit, aby chránili planetu před rasou Deviantů. Ve hvězdné herecké sestavě nechybí Angelina Jolie nebo Kit Harington a Richard Madden, dvojice z Hry o trůny.

Spider-Man 3 (16. prosince)

Pavoučí superhrdina v podání Toma Hollanda se zařadil k nejoblíbenějším komiksovým hrdinům současnosti a první dva filmy patřily rozhodně k tomu lepšímu z marvelovského univerza. Dvojka navíc skončila velkým cliffhangerem, i proto vzbuzuje třetí díl velká očekávání. Objeví se v něm třeba Jamie Foxx nebo Alfred Molina.

Matrix 4 (23. prosince)

Fanoušci sci-fi by k Vánocům měli dostat perfektní dárek: pokračování trilogie o boji lidských přeživších proti nadvládě strojů, která na počátku tisíciletí vydělala 1,6 miliardy dolarů a stala se jedním z popkulturních milníků. Vrátí se dvojice hlavních hrdinů Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss, režíruje Lana Wachovská, která ještě před změnou pohlaví stála i za původními filmy, bohužel se nevrátí ústřední záporák Hugo Weaving. A kdo ví, jestli nepůjde o začátek nové éry filmů ze světa Matrixu.

Reklama
Reklama