Po temných časech konečně vzpruha? Rok 2021 hernímu průmyslu příliš nepřál, nesl se především ve znamení odkladů očekávaných videoher, jejichž vývoj poznamenala pandemie koronaviru.

Letošek už by ale na velké a hlavně povedené tituly měl být o poznání bohatší. Jistě, odkladům se nevyhneme ani tentokrát, koneckonců druhý S.T.A.L.K.E.R. se zrovna přesunul z dubna na prosinec. I tak ale line-up roku 2022 slibuje mnohé. Pojďte se s námi podívat na deset vybraných pecek, kterých se snad letos doopravdy dočkáme.

Horizon Forbidden West (18. února)

Hned začátek roku slibuje velké věci. Nizozemští tvůrci z Guerilla Games finišují pokračování jejich hitu Horizon, který se odehrává v pozoruhodné krajině post-apokalyptické západní Ameriky, kterou křižují robotická monstra. Těšit se můžete na návrat ženské hrdinky Aloy a otevřený svět s řadou známých lokací jako San Francisco nebo Yosemitské údolí. 

Elden Ring (25. února)

Takřka mytický Elden Ring je napjatě očekávaná akční hra na hrdiny od japonského studia FromSoftware, které proslulo nesmlouvavou sérií Dark Souls. Vyhlížená novinka je pozoruhodná i tím, že se na jejím příběhovém pozadí podílel proslulý spisovatel G. R. R. Martin, autor Písně ledu a ohně. Dle novinářů, kteří si již Elden Ring měli šanci vyzkoušet, svým očekáváním dostála.

ELEX II (1. března)

První díl Elexu možná trochu neprávem zapadl, přitom šlo o velkolepou hru na hrdiny z post-apokalyptického světa, v němž se mísila magie i moderní technologie. To sice může znít divoce, ale důvěru by ve vás mohli vzbudit autoři z Piranha Bytes, ostřílení němečtí tvůrci stojící za populární sérií Gothic. Netřeba pochybovat, že i dvojka bude v době vydání trochu rozbitá, jak je u nich zvykem, a přesto svou velkolepostí a propracovaností unikátní.

Starfield (11. listopadu)

Vesmírné veledílo od mistrů na otevřené světy, amerického studia Bethesda, rok 2021 nestihlo, teď už má ale pevné datum vydání a slibuje stát se jednou z událostí podzimu. Bethesda dle mnohých se sérií The Elder Scrolls kraluje v žánru fantasy her na hrdiny a nyní vykročila směrem do budoucnosti k roku 2310 a k cestám po galaxii. Šéf vývoje Todd Howard popisuje Starfield jako „Skyrim ve vesmíru“, čímž odkazuje na nejslavnější titul studia z roku 2011, a zdůraznil, že datu vydání důvěřuje.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl (8. prosince)

Druhý Stalker měl původně vyjít už v roce 2012. A pak se dlouho zdálo, že nevyjde nikdy. Až v roce 2018 se znovu vynořil a vypadal skvěle. Stojí na pokročilé technologii Unreal Engine 5 a slibuje navázat na v mnohém unikátní zážitek, který přinesl první díl i jeho rozšíření. Stalker od ukrajinského týmu GSC Game World vás totiž přenese do Zóny, oblasti po černobylské katastrofě, v níž není nouze o podivuhodné události, prostorové anomálie či mutanty. Dvojka by měla přinést podobně atmosférický zážitek, jedinečné prostředí a otevřený svět.

Avatar: Frontiers of Pandora (blíže neurčeno)

Po nekonečných odkladech by do kin letos konečně měl přijít druhý díl Avatara od režiséra Jamese Camerona a spolu s ním i slibně vypadající hra Avatar: Frontiers of Pandora. Dělá na ní švédské studio Massive Entertainment a slibuje akční adventuru v otevřeném světě kouzelné planety Pandora.

Baldur’s Gate 3 (blíže neurčeno)

Návrat absolutní klasiky. Baldur’s Gate je jedna z prvních masově vzývaných her na hrdiny, která nabídla zážitek podobný Dračímu doupěti na monitoru. Její první i druhý díl patří ke špičce žánru. Na pokračování ale fanoušci čekají už pořádně dlouho, dvojka vyšla v roce 2000. Útěchou je alespoň to, že se třetí díl dostal do nejlepších možných rukou, jelikož na něm pracují belgičtí tvůrci ze studia Larian, kteří stojí za excelentní sérií Divinity. Vyzkoušet si ho už můžete v rozpracované verzi v předběžném přístupu, který ukazuje obří potenciál hry.

God of War Ragnarök (blíže neurčeno)

Špičková akční série God of War se letos konečně vrátí s už devátým pokračováním nazvaným Ragnarok. Jak podtitul napovídá, tentokrát se vydá do světa inspirovaného severskou mytologií a bude se zaobírat obávaným Ragnarökem, tedy pověstným koncem světa. Američtí autoři ze Santa Monica Studio slibují nejrozmanitější prostředí v historii série a spoustu možností, jak likvidovat nepřátele.

Dune: Spice Wars (blíže neurčeno)

Vesmír Duny se díky nedávnému filmovému zpracování těší mimořádně popularitě, a tak bylo jen otázkou času, než skončí dlouhé čekání na nový herní titul. Duna se letos vrátí v podobě strategie, což je žánr, který jí vždy slušel a jímž proslula nejvíce. Chystaná novinka s podtitulem Spice Wars nabídne hráči různé možnosti, jak se dostat k vítězství, ať už politickou, nebo vojenskou cestou. Nadějně zní i jméno autorů, francouzští Shiro Games za sebou totiž mají vynikající strategii Nordgard.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 (blíže neurčeno)

U pokračování Zeldy nevíme ještě s jistotou ani název, přesto bychom se jí měli dočkat už letos. A to znamená čas zbystřit: první díl této plošinovky určené pro handheld Nintendo Switch patřil k nejlepším hrám vůbec. Také od dvojky lze čekat rozsáhlý svět, v jehož rámci bychom se měli podívat mnohem častěji i do oblak, a také chytré logické hádanky a důraz na detaily.