Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

Opravdu je vhodné sledovat v temnu, které v tomto období záhy přikrývá předvánoční svět, Temný případ? Samozřejmě, že ano. Stokrát ano. Na výjimečné věci je čas vždy a za každých okolností. Je to už sice trochu starší záležitost, ale speciálně první řada seriálu Temný případ, v anglickém originále True Detective, je naprosto výjimečný kousek. Masterpiece.

Byl by to oxymóron, kdyby to nebyla pravda. Z Temného případu se line dusno, z něhož mrazí. Jižanské lepkavé dusno, které ze sebe nedostanete hltem bourbonu, což ale neznamená, že byste ho neměli pít v jakýchkoli dávkách. Atmosféra je jednou z hlavních deviz snímku. Pomalé a vláčné tempo vás – pokud se mu podáte – do sebe vtáhne jako močály louisianského pobřeží, kde se seriál odehrává.

Další a hlavní devízou jsou herecké výkony ústředních hrdinů, detektivů v podání Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona. Hledět na tyhle dva v jejich rolích přináší bezmála fyzickou rozkoš. A to i ve chvílích, kdy třeba jen zarostlá „mánička“ McConaughey s neměnným výrazem líčí, co se tenkrát stalo, a dělá panáčky z plechovek od piva, které krátce předtím vyprázdnil.

Tím je naznačeno, že dílo scenáristy Nica Pizzolatta a režiséra Caryho Fukunagy pracuje s retrospektivou. Pojednává o okultních vraždách, které ani po dlouhých letech nejsou uzavřeny. Uzavřen není ani komplikovaný vztah obou detektivů, taťkovsky založeného Harta (Harrelson) a rezervovaného samotáře Rusta (McConaughey).

Prozrazovat cokoli dál by zavánělo spoilerem. Ke všemu nutně zploštělým a vzhledem ke spletitosti děje bezmála urážlivým. Temný případ je totiž rozhodně víc než detektivka, viz citát Rusta přihlížejícího s neskrývaně mohutnou dávkou skepse euforické bohoslužbě pod velkou stanovou plachtou.

„Vážně musíme věřit příběhu, který je nepravděpodobnější než celý vesmír, abychom vůbec dokázali každé ráno vstát?“ ptá se Rust a zní to – ano – temně.

Možná největší kouzlo Temného případu plyne pod jeho povrchem. Na zločineckou záhadu dá sice seriál nakonec odpověď, spoustu jiných a možná ještě podstatnějších otázek však nechá viset ve vzduchu.