Akciové trhy zažívají boom, a to především kvůli silné důvěře v technologický růst, spekulacím s kryptoměnami a extrémní koncentraci akciových indexů. Americký trh se mimo jiné vyšplhal na alarmující úroveň ocenění akcií.

Na to upozornil Peter Garnry, hlavní akciový stratég společnosti Saxo Bank, která poskytuje finanční služby, a dále zhodnotil, že evropský akciový trh by se měl stát dobrým místem pro investování. „Čtyři z tematických akciových košů Saxo Bank vykazují známky krátkodobé bubliny, neboť za poslední rok vzrostly o více než padesát procent, což je dvojnásobek růstu MSCI World (globálního akciového indexu),“ uvedl Garnry.

Dále informoval, že třetí čtvrtletí roku 2024 bude ve znamení čekání na rozhodnutí centrálních bank. Trh čeká, zda Evropská centrální banka přistoupí k dalšímu snížení sazeb v září a zda americký Fed sníží sazby v září nebo v listopadu.

Akciový stratég doporučil zvýšit investice do evropského trhu. „Z hlediska regionů doporučujeme zvážit přidání Evropy, protože se domníváme, že evropské akcie budou ve srovnání s ostatními trhy nadhodnoceny směrem nahoru. K tomu přispěje očekávané červnové snížení sazeb ze strany ECB a oživení hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí,“ upřesnil.

Z hlediska sektorů Saxo Bank negativně hodnotila investice do průmyslu, spotřebního zboží, veřejných služeb a nemovitostí. Pozitivně hodnotí zejména energetiku, zdravotnictví, finance a informační technologie a příležitost vidí v elektrifikaci.

Poptávka po elektřině v současné době roste, zejména ze strany datových center využívaných k trénování a provozování modelů umělé inteligence. Podle posledních odhadů by měla datová centra v příštích šesti a půl letech zvýšit spotřebu elektrické energie až o 160 procent.

Odborník odhadl, že evropský trh s elektřinou by se mohl stát efektivnějším než trh ve Spojených státech, což by také zvýšilo geopolitickou sílu Evropy. „Regionem, který by z této změny mohl těžit nejvíce, je Evropa se svým velkým, propojeným trhem s elektřinou, který je někdy označován za největší stroj na světě,“ dodal Garnry.