Více než sto let je firma Standard Industries jedničkou ve světě střech. A její spoluředitelé David Millstone a David Winter teď hodlají zahýbat se stavebním průmyslem. Chystají se představit svoji přísně utajovanou high-tech solární střechu a konkurovat tak společnosti Tesla podnikatele Elona Muska.

Oběma je čtyřiačtyřicet let a sdílejí stejné křestní jméno. „Dva Davidy“, jak se Millstoneovi a Winterovi přezdívá, bychom neměli podceňovat. Pomocí technologie chtějí změnit způsob, jakým lidé uvažují o tom, co znamená mít střechu nad hlavou.

Šéfové Standard Industries by měli do jednoho roku představit návrh nové solární střechy. Bude přímo konkurovat návrhu od Tesly, na který je čekací listina několik let. Vývojáři firmy dvou Davidů už na novém designu pracují více než rok. Výhodu mají v tom, že jejich newyorská společnost vlastní největšího výrobce střech v Americe a už prodala přes dva tisíce solárních střech starší verze zvané Decotech.

„Instalovali jsme tak více solárních střech než Elon Musk,“ uvádí Winter ke srovnání s jedním z nejbohatších lidí světa. Během následující dekády by chtěli prodat miliony kusů nové solární střechy. V tom by jim měla pomoct přijatelná cena a armáda certifikovaných techniků.

„Pokud vymyslíte střešní solární panel, který je funkční, dostupný a dobře vypadá, tak to bude průlom nejen pro Evropu a Spojené státy, ale i pro zbytek světa,“ dodává Winter. „A pokud to měl někdo vymyslet, tak my.“

Předpokládají, že k dosažení cíle budou potřebovat v následujících letech jednu miliardu dolarů. Což by nemusel být takový problém. Chtějí se totiž opřít o rodinný konglomerát, který má tržby 6,4 miliardy dolarů a hrubý zisk okolo 1,4 miliardy dolarů.

Energetická divize GAF, která spadá pod Standard Industries, se spojila s Port of Los Angeles a Westmont Industries Distribution Center, aby financovala obrovský solární projekt, který zahrnuje 50 tisíc solárních panelů.

Nejvíce sází na odvážný projekt solární technologie, ale není to to jediné, na čem pracují. Minulý rok během sedmi měsíců, což je na průmyslové odvětví nevídaná rychlost, reorganizovali hned deset svých výroben. Výsledkem bylo představení nové verze jejich vlajkové lodi, asfaltové střešní šindele, která vydrží i sílu hurikánu. Letos vymýšlejí prototyp 5G střechy, která do sebe jednoduše umožní zakomponovat telekomunikační technologie.

Jelikož střechu od firmy GAF má zhruba každý čtvrtý dům v Severní Americe, mají Davidové velký potenciál otřást tímto strnulým průmyslem. A tak to zkouší různými způsoby, od nových materiálů přes senzory po umělou inteligenci. „Začali jsme přetvářet obraz toho, co střecha je. Můžeme se bavit o střeše zelené, solární nebo nemovitosti s 5G technologií. Máme nyní příležitost znovu vymyslet způsob, jakým lidé žijí,“ říká Winter.

Uvnitř jedné střešní továrny firmy GAF v Nové Kolumbii v Pensylvánii.

Společnost nedávno začala používat nové digitální nástroje, jako je 3D modelování a letecké měření vzdálenosti, což především během pandemie usnadnilo práci dvanácti tisícům jejich certifikovaných stavitelů. Pod konglomerát Standard Industries patří mimo jiné také investiční fond 40 North, jehož jmění se odhaduje na pět miliard dolarů a zaměřuje se především na inovace v průmyslu. 

„Jsme na začátku zlaté éry zapojení technologií do průmyslu. Něco jako s internetem v roce 1990, kdy jsme před sebou měli ještě desetiletí růstu,“ říká Millstone.

Kdybychom to více promysleli, vznikl by LinkedIn už tehdy.

Historie společnosti Standard Industries sahá až k „firemnímu lupiči“ Samu Heymanovi, tchánovi Millstonea a Wintera. Heyman v roce 1983 převzal vedení střešní a chemické firmy GAF. Přestože má Heyman čtyři děti, ani jedno se do otcova byznysu nezapojilo. Takže poté, co se Millstone a Winter přiženili do jeho rodiny, přizval je do podnikání.

Dnes je Standard Industries průmyslový tahoun, který se umístil na 69. místě v žebříčku největších soukromých společností v Americe podle magazínu Forbes. Propojené podniky, které zastřešuje Standard Industries, jsou stále ve vlastnictví rodin Millstone, Winter a Heyman. Majetek rodiny tak dosahuje podle odhadů Forbesu přes deset miliard dolarů. 

Millstone a Winter, kteří jsou spolu ve vedení Standard od roku 2005, se málokdy vyjadřují do médií. O svém majetku nechtějí mluvit a raději se zaměřují na svou vizi střešního odvětví a moderního průmyslu. 

Obrázek: David Millstone, spoluředitel Standard Industries

David Millstone vyrostl v Marylandu, kde jeho rodiče pracovali ve vládním sektoru. Na vysoké škole studoval matematiku a filozofii a chtěl se stát profesorem filozofie. Byl také členem veslařského družstva na univerzitě Yale.

V druhém ročníku potkal Jennifer Heymanovou, dceru Sama Heymana, která tehdy chodila s jiným veslařem z yaleského týmu. Millstone má i teď velkou zálibu ve vytrvalostních sportech, a to včetně maratonu, triatlonu nebo skialpinismu.

V roce 1999 se Millstone podílel na založení internetové společnosti, která zasílala zaměstnavatelům online profily vysokoškolských studentů. „Kdybychom to více promysleli, vznikl by LinkedIn už tehdy,“ uvádí. Místo toho ale zkrachovali. „Co se mohlo ve firmě pokazit, to jsme pokazili. Tedy snad až na to, aby nás zatkli,“ dodává.

Následně se s Jennifer Heymanovou přestěhoval do New Yorku, kde si našel práci analytika v investiční bance Bear Stearns. „Mám trochu klaustrofobii a strach z výtahů, ale pamatuji si, že jsem tehdy chodil do kanceláře ve tři ráno a doufal, že se se mnou výtah zasekne, abych si tam mohl zdřímnout,“ vzpomíná.  

Brzy se ale vrátil ke studiím, tentokrát na Harvard. Po promoci měl nastoupit do firmy Apollo, ale Sam Heyman mu nabídl práci ve svém podniku. „Ptal jsem se všech svých mentorů, zda do toho mám jít a všichni do jednoho mi řekli, že je to hrozný nápad, ale já do toho stejně šel,“ přiznává. „S odstupem času si říkám díky bohu, že jsem je neposlechl,“ dodává.

Obrázek: David Winter, spoluředitel Standard Industries

David Winter naproti tomu vyrůstal v newyorském předměstí Rye v rodině, kde se po čtyři generace dědila developerská kariéra. Jeho praděda, který emigroval z Polska, začínal jako malíř pokojů a postupně se vypracoval na předního developera na Manhattanu. Po studiích na Pensylvánské univerzitě, kde vystudoval politologii a ekonomii, pracoval Winter ve společnosti Morgan Stanley. Věděl ale, že se brzy připojí k rodinnému byznysu.

Po svatbě s Elisabeth Heymanovou mu ale její otec nabídl spolupráci. Začal tedy pro Heymana zprostředkovávat rizikové arbitráže, přestože stále pracoval v rodinné firmě s nemovitostmi po boku svého otce Benjamina, se kterým si je velmi blízký. „Dělal jsem v podstatě dvojité šichty,“ přiznává. Do konglomerátu Standard Industries dnes patří i realitní a investiční společnost Winter Properties, která vznikla právě z podniku rodiny Winterů.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

V roce 2009, když bylo Millstonovi i Winterovi dvaatřicet let, měl sedmdesátiletý Heyman potíže se srdcem a náhle zemřel. Firma se dostala do problémů, a tak se jejího vedení mladíci chopili sami. Finanční krize měla na bilanci firmy značný vliv a GAF byl navíc v dlouhodobém úpadku kvůli azbestu.

Když Millstone a Winter byznys převzali, byly jeho celkové příjmy okolo tří miliard dolarů, ale hrubý zisk jen 250 milionů dolarů. „Dlouho jsme s Davidem nepřemýšleli, čemu se chceme věnovat,“ říká Winter. „To, co jsme museli udělat, bylo dost jasné.“

Během dvou let se totiž museli vypořádat se soudním sporem, zvýšením kapitálu společnosti a prodejem chemické části společnosti firmě Ashland za 3,2 miliardy dolarů. Nakonec reorganizovali fungování do současného stavu a přijali jméno Standard Industries, aby vzdali hold počátkům firmy. Více než před sto lety totiž vznikla původní společnost nazvaná Standard Paint Co.

Nevýrazné jméno mateřské společnosti spolu se směsicí jmen dceřiných firem sestavených ze zkratek jako například GAF, BMI a SGI pomohlo tomu, aby se společnost vyhnula velké pozornosti. Přestože developeři spolupracují s výrobci střech, jako je GAF nebo hlavní konkurent Owens Corning, přiznávají, že nevěnují moc pozornosti tomu, od koho kupují materiál pro své budovy. „Není to stejné jako značka myčky nádobí. Střešní materiál je prostě střešní materiál,“ říká miliardář a developer Jeff Greene.

Navzdory tomu, že se Winter v roce 2012 rozvedl, si spolu s Millstonem rozdělují vedení společnosti napůl. Spoluřízení přitom nemá historicky velké úspěchy, ale Millstone a Winter tvrdí, že jim to funguje.

„V jakémkoliv rodinném podnikání musíte byznys dát na první místo. Nebo za pár let zjistíte, že už nemáte byznys,“ říká Winter. Manažeři, kteří pro ně pracují, jsou zvyklí o nich mluvit jako o Davidovi a Davidovi, než aby mluvili o každém zvlášť.

Standard Industries sází na inovace v průmyslu skrz investiční fond 40 North Ventures, který mimo jiné investoval do firmy na 3D tiskárny Desktop Metal.

V roce 2016 se Millstonovi a Winterovi povedlo udělat velký rozruch, když za 3,2 miliardy dolarů koupili dvě evropské střešní firmy Icopal a Braas Monier. Díky těmto dvěma obchodům vznikla firma BMI, a zároveň to byly první velké nákupy jejich investiční firmy 40 North.

Dnes má 40 North v hledáčku další objekt, a to W. R. Grace, který vyrábí speciální chemikálie a materiály a loni měl tržby ve výši 1,7 miliardy dolarů, přičemž předchozí rok to byly skoro dvě miliardy dolarů.

„Ta čísla a ztráta na hodnotě mluví samy za sebe,“ uvedl Winter loni v prosinci. V listopadu 2020 byla však jeho první nabídka odmítnuta. V lednu zvýšil nabídku na 4,3 miliardy dolarů, nebo pětašedesát dolarů na akcii v hotovosti. Tehdy se chemická firma vyjádřila, že je ochotna o tom diskutovat. Vyjednávání probíhalo dál a v dubnu Davidové opět nabídku zvedli, tentokrát na sedmdesát dolarů za akcii.

Pokud by Millstone a Winter obchod uzavřeli, jistým způsobem by se uzavřel kruh od doby, kdy odprodali část firmy na speciální chemikálie, které Heyman získal v rámci firmy GAF.

Investiční fond 40 North nemá vždy za cíl měnit fungování Standard Industries. Největší podíl vlastní u společnosti DuPont, kde má kapitálový podíl v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, který získal díky oslabeným akciím při pandemii.

Zajímavé je 40 North Ventures, oddělení investičního fondu, které naopak sází na startupy a disponuje portfoliem v hodnotě okolo 200 milionů dolarů. Mezi patnáct firem, do kterých fond 40 North Ventures investoval, je například firma na 3D tiskárny Carbon, výrobce elektrických autobusů Proterra nebo firma Everactive, která vyrábí bezdrátové a bezbateriové senzory. 

Pod Standard Industries spadá i divize Splast, která vytvořila střechu Medison Building ve Washingtonu, která chrání sbírku Knihovny Kongresu, včetně prezidentských listin George Washingtona a Abrahama Lincolna.

Nové technologie už dnes využívají i ty nejvíc oldschoolové podniky napříč průmyslovým odvětvím. Softwary s umělou inteligencí umožňují továrnám vyšší produkci a například senzory pomáhají různým konzervativním podnikům od výrobců výtahů po stavebnictví.

Naopak nové materiály rozšířily možnosti právě střešnímu odvětví, které se už desetiletí neměnilo. Millstone a Winter, kteří promovali během technologické bubliny v roce 1999, přináší do strnulého odvětví nový pohled. „Hodně změn souvisí s generací, do které jsme se narodili,“ uvádí Winter. „Je to pro nás osobní.“

Jeden z největších příslibů budoucnosti je solární energie. Solární trh ve stavebnictví vzrostl ve Spojených státech za posledních deset let z úplného minima na 19,1 gigawattu solární energie. Uvádí to data asociace pro solární energii The Solar Energy Industry Association. A dá se očekávat i další růst díky klesajícím nákladům na fotovoltaické články, solárním daňovým úlevám a podpoře Bidenovy administrativy. 

Nicméně integrované solární střechy jsou zatím oproti montovaným solárním panelům jen zrnko z celkového objemu, příliš malé i na to, aby tento trh asociace sledovala.

Tesla má se svými černými střešními taškami, které Musk označil za špičkový výrobek, největší ohlas a také nejdelší čekací listinu. Avšak uvedení této solární střešní tašky na trh se zadrhává a trvá dlouho.

Millstone a Winter tak doufají, že díky příznivé ceně a armádě svých stavitelů, kteří zajistí jednoduchou instalaci, získají výhodu. Je to velká výzva, se kterou se již nadále neudrží mimo pozornost. „Nesázel bych proti Standard Industries, to je jisté,“ říká energetický investor John Tough ze společnosti Energize Ventures.

Obrázek: David Winter a David Millstone ze Standard Industries na střeše Chrysler Building v New Yorku. Divize Siplast ze Standard Industries nahradila zastaralé střechy povrchem, který napodobuje původní tašky z roku 2000.