Simona Zábržová roky pracovala jako vrcholová manažerka v nejrůznějších firmách. Působila mimo jiné jako CEO výrobce dárkových obalů Giftisimo nebo značky outdoorového oblečení Bushman a vedla úspěšnou digitální agenturu Suitu. Náročná a zodpovědná práce si ale vybrala svou daň. Mladá manažerka tak dvakrát vyhořela.

Tahle zkušenost ji přivedla k myšlence založit startup v oblasti duševního zdraví. Její společnost Soulmio nabízí firmám komplexní psychologickou pomoc pro jejich zaměstnance. Pandemie přitom poptávku po jejích službách neskutečně nakopla. A Zábržové se i díky tomu otevřela cesta k expanzi do Evropy.

Poprvé vyhořela v době, kdy řídila Giftisimo. Výrobní společnost měla největší poptávku v období kolem Vánoc, kdy se její šéfka téměř čtyři měsíce v kuse nezastavila. Navíc musela plánovat vše rok dopředu. Nesla velkou zodpovědnost a byla pod silným psychickým tlakem.

Ze zážitku se dostávala půl roku. Následně si přenastavila své životní priority. Ale poučila se jen částečně. A tak se po čase dostala do stejné situace. V době, kdy odcházela ze společnosti Bushman, skončila s dalším vyhořením. Zatímco poprvé se projevilo hlavně fyzicky, podruhé mělo spíše psychické projevy.

„Obojí je to provázané, ale v druhém případě jsem svůj stav prožívala skutečně jinak. I když jsem dost spala, cítila jsem se ráno strašně unavená. Úplně jsem se psychicky vyčerpala. Nechtěla jsem nikoho vidět a vůbec jsem nevěděla, co se sebou. Navíc jsem na sebe byla naštvaná, že se mi to stalo už podruhé,“ líčí Zábržová.

„Znám lidi, kteří vyhořeli i pětkrát“

Opakované vyhoření podle ní není zase tak výjimečné. Zná prý lidi, kteří si jím prošli třeba pětkrát. „Uvědomila jsem si, že pokud skutečně radikálně nezměním svůj přístup, může se mi to stávat znovu a znovu. Musela jsem se proto zbavit pocitu nepostradatelnosti, dát si sama sebe na první místo a začít se o své psychické zdraví aktivně starat,“ popisuje Zábržová.

Tomu všemu předcházela celá plejáda nejrůznějších terapií, kterými si mladá manažerka prošla. Zkoušela vše, co se dalo, včetně čínské medicíny. Snažila se přitom vyhnout braní antidepresiv a hledala jinou cestu.

Všechny tyto zkušenosti následně přetavila v podnikání, když založila startup Soulmio. Osobní zážitek ale nebyl její jedinou motivací. Už v minulosti jako manažerka hledala pro své zaměstnance programy na podporu duševního zdraví, ale nemohla najít žádný, který by byl cenově dostupný a určený všem zaměstnancům.

Wellness pro mozek

Vytvořila si proto vlastní, který stojí na čtyřech pilířích: psychologické poradně, prevenci, vzdělávání a konzultacích pro HR pracovníky. Největší zájem je o poradnu, v níž mohou zaměstnanci řešit s odborníky své problémy, a prevenci, která je založená na takzvaném mentálním wellness.

Vedle toho firma pořádá nejrůznější webináře a další vzdělávání programy. A personalistům pomáhá řešit náročné situace, jako jsou konflikty na pracovišti nebo velké změny typu slučování firem. Zároveň je učí nastavit si správnou komunikaci se zaměstnanci nebo možnosti rozvoje svých pracovníků.

„Máme unikátní databázi, kde najdete spoustu materiálů věnovaných psychickému zdraví. Od článků přes videa až po livestreamy s psychology, s nimiž můžete vést anonymní diskusi. Každý tak může obsah konzumovat způsobem, který je mu nejbližší. Z výběru článků a videí připravujeme také newsletter, kde jsou i tipy na knihy nebo filmy s psychologickou tematikou,“ přibližuje zakladatelka Soulmia.

Komplexní program zaměřený na péči o duševní zdraví, prevenci vyhoření a mentální rozvoj osobnosti uvedla na trh loni na podzim. V současnosti služby Soulmia využívá několik desítek firem různých velikostí napříč obory. Mezi její klienty patří třeba Nutricie ze skupiny Danone a tematický psychologický obsah firma připravuje také pro Plzeňský Prazdroj.

Ve spolupráci s česko-švýcarskou společností Isobar Technologies zase startup nedávno spustil svůj první zahraniční program. Soulmio má celou svou nabídku vedle češtiny i v angličtině a poradna funguje dokonce v osmi jazycích.

Ještě letos navíc firma plánuje začít evropskou expanzi. Podle Zábržové jsou pro tyto účely jako klienti ideální české firmy se zahraničními pobočkami nebo naopak mezinárodní společnosti s českými dceřinkami.

Pandemie nakopla téma duševního zdraví

„Původně jsme to plánovali až za rok či dva. Ale pandemie vše urychlila. Když lidem dlouhodobě chybí jistota, stabilita a vize a zároveň žijí ve strachu, začínají panikařit. Dnešní doba tak neuvěřitelně nahrává syndromu vyhoření. Zároveň přibývá lidí s úzkostmi a depresemi. A firmy si konečně uvědomily, že tohle téma musí řešit i mezi svými zaměstnanci,“ popisuje Zábržová.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Obzvlášť od letošního ledna se podle ní poptávka po službách Soulmia raketově zvyšuje a denně startup osloví hned několik firem. Firma tak roste meziměsíčně o stovky procent. V současnosti pro ni pracuje kolem pětatřiceti lidí. Do konce letošního roku by jich mohlo být zhruba padesát.

„Ve Spojených státech už je psychologické poradenství pro firmy vcelku běžné. Existuje tam kolem dvou set startupů, které se tím zabývají. Evropa je v tomto ohledu zatím konzervativnější. Objevují se tu firmy, které nabízejí různá dílčí řešení. Ale nemívají tak ucelený program jako my,“ říká podnikatelka.

Od psychologie k udržitelnosti

Její firma se dostala i do prestižního výběru nejzajímavějších startupů v oblasti duševního zdraví, který sestavuje americká asociace Medical Startups. A Soulmio tak má globální ambice. S expanzí by mu mohli pomoci investoři, s nimiž by ráda Zábržová začala letos jednat.

A do budoucna se chce vedle duševního zdraví zaměřit také na téma udržitelnosti ve firmách. „Zdánlivě to spolu nesouvisí, ale ve skutečnosti je to provázané. Snažím se o změnu životního stylu a myšlení. A lidé, kteří se starají sami o sebe a jsou psychicky vyrovnaní, se více zajímají také o své okolí a udržitelnější a zodpovědnější přístup k planetě Zemi,“ je přesvědčená zakladatelka Soulmia.

Byť dnes stejně jako v minulosti řídí firmu, navíc rychle rostoucí, zvládá to prý mnohem lépe. „Plním si tím svůj sen. Beru to jako své životní poslání, kterému se chci dlouhodobě věnovat. Pořád zažívám tlaky, ale umím se s nimi vyrovnat. Aktivně pracuji na svém vnitřním klidu. Každý den minimálně deset minut a o víkendu i několik hodin dělám něco pro sebe. Ať je to dechové cvičení, meditace, práce se strachem nebo procházka v přírodě,“ líčí Zábržová.

A podobnou rutinu doporučuje všem. „Hodně lidí se mě ptá, jak mohou v dnešní době pomoci ke zvládání současné situace. A já jim odpovídám, že nejlépe k tomu přispějí, když pomohou sami sobě. Jedině když jste v pohodě, můžete mít pozitivní vliv i na okolí. Je potřeba nebýt obětí, ale převzít zodpovědnost sama za sebe,“ říká Zábržová.