Jedna regulace odklepnutá, druhá se na nás řítí? Evropští ministři financí sotva stačili dát své požehnání nařízení MiCA a už se na nás řítí další evropská krypto regulace.

Symbolicky týden před posvěcením MiCy a pravidla o převodech fondů, podle něhož začnou kryptoměnové burzy spadat pod dohled evropské direktivy proti praní peněz, evropští velvyslanci a velvyslankyně jednomyslně podpořili osmou změnu směrnice o správní spolupráci. Ta si chce posvítit na danění krypta.

„Velvyslanci Unie jednomyslně podpořili DAC8, a připravili tak půdu pro jeho přijetí na zasedání Rady ECOFIN. Gratulujeme švédskému předsednictví,“ nechal se minulou středu na Twitteru slyšet Benjamin Angel z Evropské komise.

Práce na takzvané DAC8 zatím probíhají bez většího zájmu veřejnosti od loňského prosince, ale to se nejspíš brzy změní. Směrnice do evropského práva zavádí tak trochu presumpci viny – tiše totiž předpokládá, že ten, kdo obchoduje nebo nakládá s kryptoaktivy, nejspíš svůj stát krátí na daních.

Evropská komise proto navrhla zřídit rámec, podle kterého by poskytovatelé služeb v oblasti kryptoaktiv museli reportovat zprávy o transakcích provedených klienty v Unii. Rámec by měl vzniknout právě změnou směrnice o správní spolupráci, fungující jako hlavní evropský nástroj pro další výměnu údajů mezi daňovými orgány.

Osmá podoba směrnice požaduje, aby poskytovatelé služeb v oblasti kryptoaktiv hlásili transakce klientů, a to jak přeshraniční, tak domácí. Živí tak naději, že odhalí trestnou činnost související s daněmi, typicky například daňové úniky nebo podvody.

Změnu úředníci navrhli poprvé v prosinci loňského roku, a to z důvodu, že kryptoaktiva nebyla zahrnuta do rámce předchozího. Nová změna v podobě směrnice je také implementací takzvaného Crypto-Asset Reporting Framework z dílny Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

„Obchodování na kryptoměnovém trhu probíhá bez zapojení klasických finančních institucí, jako jsou banky, a bez centrálního orgánu. Vysoká volatilita hodnoty kryptoaktiv navíc často neusnadňuje přesné vyměření daně, což pak daňovým orgánům ztěžuje sledování transakcí,“ tvrdí Unie k připravované změně.

V praxi to znamená, že pokud návrh projde, poskytovatelé služeb v oblasti kryptoaktiv – burzy, směnárny nebo třeba kryptoměnové bankomaty – budou muset začít zveřejňovat transakce klientů Evropské unie daňovým orgánům členských států Unie, ve kterých působí.

Novými pravidly pro danění krypta by se navíc členské státy mohly začít řídit překvapivě brzy. Když je totiž nyní jasné, že velvyslanci a velvyslankyně Unie novou podobu směrnice jednohlasně podporují, ECOFIN nejspíš přijme takzvaný obecný přístup před samotným jejím přijetím začátkem roku 2026.