Pro českou ekonomiku je teď hlavní, aby se lidé a firmy nebáli utrácet. Tak by se dalo shrnout hlavní poselství vystoupení ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka na úterní Národní ekonomické konferenci.

Vicepremiér na akci s podtitulem Restart české ekonomiky zdůraznil důležitost stimulace nákupů a investic a zmínil také, že stát na pomoc vyčlenil skoro stejnou částku jako Francie. Klíčové je podle Havlíčka hlavně zabránit tomu, aby se firmy kvůli krizi rozhodly odložit plánované investice a peníze zatím raději nechaly na účtu.

Vláda má k tomuto kroku firmám pomoci prostřednictvím zrychlení daňových odpisů za investice do dlouhodobého majetku pro roky 2020 a 2021. Firmy by si formou odpisů mohly snížit daně o větší částku po kratší dobu – buď místo tří let za rok, nebo místo pěti let za dva roky. Dopad na rozpočet přitom bude jenom přesunutý v čase. Změna by se týkala plošně všech nákupů spadajících do vybraných odpisových skupin, nebyla by však povinná.

Jak konkrétně by opatření vypadalo ani kdy by se jeho případné projednávání mělo dostat na program zasedání vlády, ale zatím není jasné. Havlíček zdůraznil, že na nastartování českého hospodářství bude mít vliv také to, jestli se podaří udržet dostatečnou poptávku kupujících i exportní pozici země.

Bez ochoty lidí utrácet nemají podpůrné programy smysl.

Právě v namotivování poptávky vidí smysl i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Smysluplným krokem by podle něj bylo snížení DPH na potraviny nebo take-away jídlo z restaurací. „Bez ochoty lidí utrácet nemají žádné podpůrné programy smysl,“ řekl Prouza ČTK.

Zároveň Prouza v tweetu upozornil, že tento krok navrhl už před měsícem společně s kolegy z Hospodářské komory, Komory daňových poradců nebo Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Vládla tehdy návrh odmítla.

O zavedení mimořádných zrychlených odpisů jednali s ministryní financí Schillerovou na jednání tripartity i zástupci Svazu průmyslu a dopravy. Ve svém tiskovém vyjádření vybízel svaz i ke zvýšení limitu odepisování hmotného majetku ze současných 40 tisíc, jelikož částka od roku 1998 zůstala beze změny.

Podobné opatření si čeští podnikatelé vyzkoušeli už při minulé krizi v roce 2009, kdy zrychlené odpisy prosadil pro rok 2009 a první polovinu roku 2010 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.