V jednom z nejúspěšnějších výrobců elektromotocyklů na světě dochází k majetkovým změnám. Zakladatel společnosti Kuberg, Michal Kubánek, navyšuje svůj podíl v podniku na 89 procent, a stává se tak jeho majoritním vlastníkem. Odchází naopak Josef Jeleček, který do firmy strategicky vstoupil v roce 2015.

Elektromotorky začal tento moravský podnikatel a majitel společnosti Fibres vyrábět před jedenácti lety v bývalém vepříně. Původně se firma věnovala segmentu dětských sportovních elektromotocyklů, kde rychle získala světový věhlas. V návaznosti na to začala vyrábět i lehké terénní elektromotorky pro dospělé, které se rovněž staly fenoménem.

„V roce 2015 procházela firma zásadním byznysovým předělem, a abychom zvládli navýšit náš tržní podíl na rozvinutých trzích ve Spojených státech a Evropě, museli jsme najít silného investora. To se nám nakonec povedlo a z několika možných partnerů jsme si nejvíce porozuměli s panem Josefem Jelečkem,“ uvedl Michal Kubánek.

V atraktivních motorkách, které za několik málo let své existence učinily výrazný technologický i obchodní pokrok, viděl Jeleček potenciál. Kubergu pomohl s financováním a s expanzí na zahraniční trhy.

„Nyní se chci naplno věnovat dalším investičním projektům, a proto jsme se s Michalem Kubánkem dohodli na mém exitu ze společnosti. Kuberg je nyní plně v jeho rukou a já věřím, že se může dále rozvíjet,“ dodal Jeleček. Ještě donedávna Kubánek vlastnil pouhých 44,5 procenta.

Zájem o elektromotorky z Mankovic ani v napjatých časech nepovoluje, a Kubánek se tak bude muset s aktuální situací na světovém trhu vyrovnat sám. Stejně jako všichni výrobci, i Kuberg čelí řadě problémů. Přerušené dodavatelsko-odběratelské řetězce, dozvuky koronavirové pandemie a současná krize na Ukrajině způsobily nepředvídatelný a nevyhnutelný časový skluz ve výrobě.