Podle dvou zdrojů z řad zaměstnanců Twitteru Elon Musk zřídil mezi kancelářským prostory několik místností určených na spaní.

Zdá se, že jde o další projev oné „extrémně tvrdé“ vize nového ředitele, který od zaměstnanců požaduje mnohem větší výkony, než na jaké byli zvyklí. Nové postele v nedávno vylidněném sídle společnosti se objevily v původně konferenčních místnostech, které teď připomínají spíš hotelové pokoje.

Ložnice s novými matracemi, fádní závěsy a obří monitory pro online přenosy nad hlavou přivítaly zaměstnance sanfranciského sídla v pondělí po víkendovém návratu do práce. I to se ovšem dá pokládat za výrazný pokrok. Nedávno totiž jedna zaměstnankyně sdílela fotku, na které si do práce vzala karimatku a spacák.

Na fotografii nových ložnic, kterou jeden ze zaměstnanců nasdílel redaktorům Forbesu, svítí jasně oranžový koberec, na kterém stojí velká, téměř manželská postel doplněná nočním stolkem, stolní lampou a dvěma kancelářskými křesly. Z atmosféry jasně dýchá požadavek na společnou práci na pracovišti ve dne i v noci.

Jeden ze zdrojů uvedl, že zaměstnancům nebylo poskytnuto žádné oznámení, které by nové uspořádání místností vysvětlilo. Předpokládají proto, že lůžka jsou určená pro „skutečně tvrdě pracující zaměstnance“, kteří jsou ochotni v kancelářích přenocovat. „To nepůsobí dobře,“ uvedl, „je to další nevyslovený projev neúcty. Neexistuje žádná diskuse, jen se prostě objevily postele.“

V listopadu nabídl Musk, jakožto nový majitel a ředitel, tisícům zaměstnanců, kteří do té doby ve společnosti zůstali, možnost odejít nebo zůstat v novém režimu Twitteru 2.0, kde však budou pracovat daleko intenzivněji než doposud. Od svého nástupu do funkce propustil Musk nejméně polovinu lidí a další odešli ze své vůle.

Zatím není jasné, kolik ložnic nechal Musk vybudovat, dle zdroje Forbesu je jich zhruba čtyři až osm na patře a „vypadají pohodlně“. Jiný zdroj dodal, že několik takových pokojů je nově i na patrech, která jsou z velké části prázdná. Ale v odpadkovém koši jedné z ložnic jsou i odpadky, takže lze soudit, že už je někdo k přespání stačil využít.

„Lidé se už takhle v práci zdržují dlouho do noci, takže to do jisté míry dává smysl,“ uvedl zdroj. Oběma zaměstnancům, kteří Forbes o změnách informovali, byla zaručena anonymita, aby jim nehrozila ze strany společnosti odvetná opatření.

Spaní v kanceláři je ostatně tématem, které je Muskovi vlastní. V polovině listopadu Elon Musk na Twitteru uvedl, že bude pracovat a spát ve firemních kancelářích podél Market Street, dokud společnost nespraví. Tento tweet však později smazal. Podobná tvrzení prohlašoval i dříve. V roce 2018 tweetoval o spaní v továrně Tesly ve Fremontu v Kalifornii.

Jak informoval Insider, situaci v centrále Twitteru už se údajně chystá prověřit Úřad stavební inspekce v San Franciscu. „Musíme se ujistit, že budova je využívána tak, jak bylo zamýšleno,“ řekl podle tweetu Teda Goldberga, hlavního redaktora KQED zástupce sanfranciského oddělení stavební inspekce.

Nejde ale jen o ložnice, Twitter aktuálně řeší se svými pracovníky hned několik problémů. Několik již bývalých zaměstnanců Twitteru tento týden rozladilo, že společnost údajně nedodržuje dohody o odstupném, a začali podávat na Twitter žaloby. Nespokojení ale zůstávají také někteří stávající zaměstnanci. V pondělí například skupina uklízečů, kterým Twitter nehodlá prodloužit smlouvu, zahájila stávku a demonstrovala před kancelářemi.

Na žádost o komentář k tomuto článku nereagoval ani Musk, ani komunikační oddělení Twitteru. U něj je pro to však zřejmě dobrý důvod. Zdá se totiž, že bylo po převzetí společnosti novým ředitelem zcela rozpuštěno.