V pondělí jsme se dozvěděli překvapivou zprávu, že Elon Musk vlastní něco přes devět procent Twitteru a je tak největším akcionářem firmy provozující stejnojmennou sociální síť. Titul reagoval skokovým nárůstem o bezmála třetinu.

Podílem o hodnotě okolo tří miliard dolarů si Musk hbitě zajistil místo v představenstvu a zároveň se rovnou pustil „do práce“. Na svém twitterovém účtu, kde ho sleduje přes osmdesát milionů lidí, udělal anketu, zda by uživatelé chtěli možnost upravovat své tweety. Z téměř 4,5 milionu hlasujících se 74 procent vyjádřilo pro.

Muskův zásah nelze brát na lehkou váhu i proto, že Twitter má 217 milionů denně aktivních uživatelů, které může monetizovat (firma používá v reportování metriku mDAU, z anglického monetizable daily active users). Z nich tak Elona Muska sleduje přibližně každý třetí.

Komunikační tým Twitteru na svém účtu každopádně uvedl, že nápad na „edit button“ nemají od Elona Muska, nýbrž na něm pracují od minulého roku, což rozvedl ve vlákně i viceprezident produktu Jay Sullivan.

Zdánlivě drobná úprava je ve světě platformy se stovkami milionů uživatelů po celém světě poměrně komplexní operace a musí zohlednit, aby nenarušila základní principy Twitteru jako úpravy již „uzavřených“ diskusí.

Co se bude s Twitterem dít po stránce funkcionalit, je přirozeně do značné části v rukou produktového týmu. Co však čeká akciový titul? A může být Muskův vstup do firmy důvodem k nákupu?

„Kde je Elon, tam je to dobré,“ glosuje vstup Muska do Twitteru pro Forbes investor Ondřej Tomek. Má s tím ostatně zkušenost, neb je jeho investiční dráha dlouhá léta spjatá s úspěchem Tesly.

Jaromír Sladkovský z Raiffeisen investiční společnosti je však opatrnější. „Trochu bych to prvotní nadšení trhu chladil,“ říká. Vstup Elona Muska do Twitteru se podle Sladkovského může zvrtnout oběma směry.

Forbes Digital Premium