Česká farma budoucnosti Naše rajče nacházející se v samé blízkosti tušimické elektrárny rozšiřuje svůj byznys. V jejích hi-tech sklenících budou kromě rajčat nově vyrůstat i okurky.

A to i během zimy, protože tušimické skleníky využívají symbiózu s tepelnou elektrárnou, od níž odebírají její odpadní teplo a letní slunce tu pak nahrazuje umělé LED osvětlení. Byznys je to ovšem složitý, a to zejména po prudkém růstu cen energií.

„Energetická krize, která se prohnala Evropou, zpustošila náš byznys, který je velmi energeticky náročný,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu spoluzakladatel a šéf Naše Rajče Lukáš Rázl, jehož firma na trh ročně dodá 6500 tun rajčat. 

Dodává k tomu, že tušimická farma je dnes jedinou podobnou v Česku, která bude v provozu i během energeticky náročných zimních měsíců. „Spousta provozů, které vůbec přežily, tak ztratily schopnost pěstovat v zimě, protože neutáhnou energetické náklady související se zimním pěstováním, které jsou násobně dražší. I pro nás je to opravdu velmi drsné. Je to prostě na nůž,“ říká Lukáš Rázl.

Kvůli energetické nezávislosti se se svými společníky, mezi kterými jsou Vladimír Schmalz nebo Radek Pokorný, rozhodl, že vybudují plynovou elektrárnu, kterou začnou stavět už v příštím roce. 

Jaké budou parametry nové elektrárny a na kolik taková investice vyjde? Proč je rajče, které k nám putuje ze slunného jihu, i tak bez chuti? O tom všem jsme se bavili ve Forbes Byznys podcastu.