Městský soud v Praze rozhodl o přeměně reorganizace Energetického Holdingu Malina na konkurz. Učinil tak na návrh firmy, která je v úpadku od loňského května. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného v elektronické verzi insolvenčního rejstříku. Proti rozhodnutí se lze odvolat.

Energetický Holding Malina byl jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v České republice. Loni na jaře ale firma přiznala problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo závazky zhruba za 1,4 miliardy korun.

Letos v únoru představila společnost fotovolty věřitelskému výboru Maliny reorganizační plán. Počítal s tím, že by podnik po reorganizaci nadále fungoval pro stávající i budoucí zákazníky. Počátkem května Malina oznámila soudu, že konsorcium kolem společnosti fotovolty zájem domluvit se pouze předstíralo a ani přes výzvy svůj návrh reorganizačního plánu nepředstavilo.

Malina proto soudu navrhla přeměnit reorganizaci na konkurz. Pražský městský soud v úterý návrhu vyhověl. Proti rozhodnutí je možné se do patnácti dní odvolat k vrchnímu soudu.

Vedení Maliny na reorganizačním plánu pracuje od loňska, kdy věřitelé povolili reorganizaci podniku. Ještě na začátku března holding počítal s variantou, že ve spolupráci s čínskou firmou GoodHao dodá čekajícím klientům komponenty a zákazníci si budou muset zajistit následnou instalaci jinde.

Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společností Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením.