Na tuzemském esportovém trhu se přelévají miliony korun. Vůbec poprvé u nás přestupují hráči počítačových her mezi jednotlivými týmy za sedmiciferné částky. A jsou u toho i čeští miliardáři.

Spouštěčem tohoto výjimečného počinu byl na zdejší poměry výjimečný hráč Tomáš „oskar“ Šťastný (na hlavním snímku). Dlouhodobá česká jednička ve hře Counter-Strike a podle odhadů odborného serveru Esportearnings.com nejvýdělečnější tuzemský hráč současnosti, který si dosud přišel na přibližně osm milionů korun.

Třicetiletý Šťastný se zkraje roku rozhodl opustit tým Sinners Esports a vydat se na další zahraniční angažmá. Na oplátku by do pokladny liberecké organizace měly podle informací Forbesu putovat jednotky milionů korun.

Odkud přesně rekordní finance přitečou, prozatím žádný ze zúčastněných obchodu nechce přibližovat. Spekuluje se však, že novým působištěm Šťastného by mohla být organizace Gorillaz Esports sdružující hráče z celé Evropské unie.

„Tomáš dostal velmi dobrou nabídku od evropského týmu, kterou chtěl využít a my jsme souhlasili, že o jeho přestupu budeme vyjednávat,“ říká k transferu Tomáš „efron“ Pechman, Chief Gaming Officer Sinners.

„Poslední dva měsíce nebyly nijak zářné,“ komentuje Šťastný svůj konec u českého týmu v otevřeném dopise určeném fanouškům.

„I kdybychom uspěli na nějakých českých soutěžích a kvalifikovali se do V4 (finančně zajímavý turnaj týmů ze zemí visegrádské čtyřky, pozn. red.) nebo jinam, přetrvával ve mně pocit, že jako tým stagnujeme a neposouváme se vpřed. Po mnoha dnech přemýšlení jsem se tak rozhodl z organizace odejít,“ pokračuje.

„Bylo to opravdu srdcervoucí rozhodnutí, protože jsem od svého působení u Sinners čekal více – lepší výsledek i delší trvání. Celkově to ale byla dobrá společná cesta.“

Tomáš Šťastný má se zahraničím bohaté zkušenosti. Před návratem do Česka v prosinci 2020 v něm strávil několik let, během nichž se vypracoval mezi širší světovou špičku. Portál HLTV.org, který je v oblasti Counter-Strike vnímán za bernou minci, jej dokonce v roce 2018 označil za 14. nejlepšího hráče této hry na planetě.

Sinners, jejichž dres oblékal posledních třináct měsíců, i díky tomu vyhráli všechny tuzemské turnaje nebo ligy ESEA Premier či Shadow League. Zároveň se dlouhých pětatřicet týdnů drželi mezi elitní třicítkou týmů z celého světa a nechybělo málo, aby se jako první z Česka probojovali na Major ve švédském Stockholmu, prestižní turnaj s prize poolem dva miliony dolarů.

Bylo tak zřejmé, že pro organizaci, vlastněnou miliardovou developerskou skupinou Syner Petra Syrovátka a Jiřího Urbana, nebude jednoduché – ani na tuzemské esportové poměry levné – absenci Tomáše Šťastného zacelit.

Nakonec se po dlouhodobém skautingu rozhodla pro angažování dvacetiletého Davida „forsyyho“ Bílého. Do týmu Enterprise Esports, jejímž majitelem je dle obchodního rejstříku společnost EC Investments Daniela Křetínského, za něj poslala sedmimístnou částku (v korunách), čímž se obě organizace postaraly o historicky nejdražší ryze tuzemský esportový přestup.

„Pro forsyyho nebude vůbec jednoduché jít ve stopách oskara. Má ale obrovský talent a věřím, že se v našem týmu časem stane jedním z nejlepších CZ/SK AWP (pozice ve hře – odstřelovač, pozn. red.) hráčů všech dob,“ neskrývá optimismus Moritz Straube, CEO Sinners Esports.

Rekordní přestupové částky padají v českém esportu navzdory tomu, že herní odvětví kvůli pandemii také strádá. Ačkoli se může zdát, že mu hromadný přesun lidí do digitálního světa nahrál, sponzoři se do něj naopak ve velkém nehrnou. Jsou opatrnější a pečlivě zvažují, jestli investovat do oboru, kde se výsledky dostaví až časem.