skip to main content
Sport

Euforie v číslech. Další zlata a Česko je na olympiádě už lepší než v Riu

Česká olympijská výprava je už teď lepší než na předchozích letních hrách v Brazílii 2016. V Tokiu získali v pátek zlato po skvělé jízdě vodní slalomář Jiří Prskavec a v judu Lukáš Krpálek. Ani tím vyvedené medailové dny nemusí končit – může padnout i historický rekord dějin samostatného Česka.

Prskavec řádil, v Japonsku neměl konkurenci, totéž platilo pro siláka Krpálka. Den předtím si Jiří Lipták vystřílel zlato v disciplíně trap a tady se hodí statistický dodatek: jelikož v celkové bilanci při hodnocení olympiád platí, že klíčový je počet prvenství, Česko je lepší než minule v Riu.

Tam jediné zlato vydřel Krpálek, celkově tým získal ještě dvě stříbra a sedm bronzů. V Tokiu je na bilanci 3-2-1.

Reklama

V sobotu navíc hraje finále tenistka Markéta Vondroušová a v neděli zabojuje o zlato ve čtyřhře tenisový pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková.

Česko od rozdělení federace nikdy nezískalo na jedné letní olympiádě více než čtyři zlaté, to se povedlo pouze v Atlantě 1996 a v Londýně 2012. Pokud by uspěly všechny nejbližší naděje, bude se už o víkendu hodit zopakování slavného výkřiku „Přepište dějiny“.

Na obou zmíněných olympiádách v Americe a ve Velké Británii si pak Česko připsalo i maximum v součtu všech cenných kovů – jedenáct. Vzhledem k tomu, že v Tokiu se bude končit až příští víkend, by mohla padnout i tato meta.