Podle Evidence skutečných majitelů, což je veřejný rejstřík spravovaný ministerstvem spravedlnosti, je skutečným majitelem největšího tuzemského online obchodu právník Pavel Steinwicht. Kdo, ptáte se?

To největší českou investiční skupinu PPF mají rozporcovanou její manažeři. Takový CETIN vlastní podle rejstříků členové jeho představenstva v čele s Jurajem Šedivým, u Home Creditu je to v podobném duchu, stejně jako u PPF Banky. Z dostupných dat nám vyjde, že jediná podstatná část patřící Renátě Kellnerové, vdově po tragicky zesnulém Petru Kellnerovi, je Škoda Transportation.

Lze se důvodně domnívat, že všechny výše zmíněné případy jsou liché, jinými slovy Evidence skutečných majitelů je v tomto daném kontextu zavádějící. Alza své konkrétní vlastníky dlouhodobě nezveřejňuje, zatímco strůjce a dřívější majoritní vlastník PPF tragicky zahynul. Správkyní pozůstalosti je sice Renáta Kellnerová, ale dědické řízení není uzavřeno.

Podle slov z Evropské ulice může za zmatečný zápis právě souběh těchto dvou událostí. Že je namístě v některých případech uvést jako majitele statutární orgány, potvrzují i v advokátní kanceláři bnt attorneys CEE.

„Nelze-li skutečného majitele určit, platí, že jsou skutečným majitelem osoby ve vrcholném vedení,“ uvádí advokáti.

Podle legislativy, o kterou se opírá nový portál, je „skutečným majitelem člověk, který může mít pro sebe z právnické osoby (nebo právního uspořádání) přímo nebo zprostředkovaně významné příjmy, nebo člověk, který může fakticky právnickou osobu (nebo právní uspořádání) přímo nebo zprostředkovaně řídit, aniž je sám někým řízen“.

Kdo je podle rejstříku majitelem miliardového e-shopu Notino, se neví vůbec.

Nesrovnalosti zdaleka nepanují jen v těchto případech. Například kdo je podle rejstříku majitelem miliardového e-shopu Notino, se pro změnu zatím neví vůbec, neb v evidenci není. V jiných případech jde o jakýsi polovičatý zápis, taktéž neodpovídající realitě.

Například lékárenská skupina Pilulka má mezi vlastníky uvedeného jen Petra Kasu, zatímco jeho bratr Martin Kasa v rejstříku zcela chybí.

„Vše jsme dodali. Vznesu dotaz,“ reagoval na poznámku stran vlastnictví Petr Kasa. „Jsem uveden i u jiných firem, se kterými už dávno nemám nic společného,“ dodal s úsměvem muž, který rejstřík sarkasticky komentoval na svém Twitteru.

Perličkou je v tomto kontextu fotbalový klub AC Sparta Praha, v jehož seznamu majitelů chybí jeho spolumajitel Daniel Křetínský. Uvedeni jsou pouze Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič (jakožto J&T) a sportovní trenér Gabriel Baran.

Kolem a kolem je namístě nečíst evidenci skutečných majitelů jako evidenci skutečných majitelů – existuje zatím příliš mnoho případů, kdy tomu tak zkrátka není. Minimálně zatím.