Roky platí Alza za jedničku v oblasti nakupování přes internet, jejíž služby využívají miliony nejen Čechů. Kdo firmu s obratem přes 37 miliard korun vlastní, nicméně dosud není zcela zřejmé. A odpověď nepřinesl ani nyní zpřístupněný rejstřík skutečných majitelů.

Je považováno za veřejné tajemství, že Alza – minimálně většinový podíl v ní – patří Aleši Zavoralovi. Neviditelnému ajťákovi, který společnost v roce 1994 zakládal, ostatně i název firmy tvoří první dvě písmena jeho křestního jména a příjmení.

On sám však velikost svého podílu nikdy nepotvrdil. Své soukromí si pečlivě střeží a na veřejnosti nevystupuje.

Sama firma naproti tomu dlouhodobě tvrdí, že je vlastněna skupinou investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L. S. Investments Limited. Ta sídlí na Kypru, v oblíbeném daňovém ráji českých podnikatelů, dříve vyhledávaném i proto, že majitelům podniků zaručoval anonymitu.

Zavoral údajně zastává vedle role zakladatele „pouze“ pozici předsedy tříčlenného představenstva, které firmu řídí. V něm sedí dále na místopředsednických křeslech Tomáš Havryluk a Petr Bena.

Kdo tedy tvoří zmíněnou skupinu neznámých investorů? Těžko říct.

Více světla mohla do vlastnických struktur největšího českého e-shopu vnést evidence skutečných majitelů, rejstřík ministerstva spravedlnosti, který je od počátku června zpřístupněný veřejnosti a dá se v něm jednoduše vyhledávat.

Jenže se nestalo. Ti, kdo chtějí zůstat v ústraní, se své zásady drží nadále. A tak z rejstříku mimo jiné vyplynulo, že koncovým vlastníkem internetového kolosu v hodnotě zhruba dvacet miliard je Pavel Steinwicht, advokát se zaměřením na závazkové a korporátní právo.

S mužem, který podle obchodního rejstříku sídlí jen pár desítek metrů od centrály Alzy v pražských Holešovicích, se redakci opakovaně nepodařilo spojit. Podle hlasů z jeho kanceláře je „pracovně vytížen“.

Mluvčí Alzy Daniela Chovancová záležitost vysvětluje tím, že patrně došlo k nepochopení termínu „skutečný majitel“, jak jej definuje legislativa.

„Mnohé společnosti, které nemohou skutečného majitele určit, do rejstříku zapisovaly a budou zapisovat členy statutárních orgánů, o kterých lze důvodně pochybovat, že by byli zároveň i akcionáři nebo takzvanými koncovými příjemci dividend daných společností,“ argumentuje.

„Společnost Alza však skutečného majitele ve smyslu předchozí a i současné právní úpravy identifikovala a řádně nahlásila. Nyní je připravena stávající zápis v evidenci skutečných majitelů doplnit a definovat povahu vztahu nyní zapsaného skutečného majitele v zákonné lhůtě k 1. prosinci 2021,“ doplňuje.

Nutno ovšem zmínit, že Aleš Zavoral není jediným podnikatelem, kterého se zmatky v novém rejstříku týkají. Překvapivá jména se v evidenci objevila v kolonce skutečný vlastník i u mnoha dalších velkých firem.

U Zavorala je to dost možná dáno tím, že jej v blízké době čeká rozvodové řízení, které se podle dostupných informací neponese v přátelském duchu. Spíše to bude to válka. O miliardy korun.