Evropské domácnosti rekordně spoří, což je výrazný rozdíl oproti americkým spotřebitelům, kteří podporují ekonomické oživení svými výdaji.
Během pandemie vzrostla míra úspor na obou stranách Atlantiku, ale zatímco Američané po uvolnění opatření zvýšili své výdaje, Evropané nadále spoří kvůli přetrvávající ekonomické nejistotě, zejména po ruské invazi na Ukrajinu.
Podle údajů, které v pátek 4. října zveřejnil Eurostat, dosáhla míra úspor v eurozóně za druhé čtvrtletí 15,7 procenta, což je tříleté maximum a vysoko nad předpandemickým průměrem 12,3 procenta. V USA míra osobních úspor klesla na 5,2 procenta, což je méně než předpandemický průměr.
Evropští spotřebitelé jsou opatrnější kvůli vyšším úrokovým sazbám u hypoték a menším ziskům z akciového trhu, zatímco mnoho amerických domácností má uzavřené výhodné dlouhodobé hypotéky s pevnou sazbou, což jim umožňuje více utrácet.
„Evropský spotřebitel je zkrátka velmi, velmi opatrný, zatímco pro amerického spotřebitele je pohodlnější utrácet, utrácet a utrácet,“ řekl hlavní ekonom americké banky Citi Nathan Sheets pro deník Financial Times.
Opatrnost je patrná i ve Spojeném království, kde míra úspor vzrostla na deset procent, což je také tříleté maximum.
Rovněž eskalace konfliktu na Blízkém východě může být faktorem, jenž přispívá k opatrnosti v Evropě, která je na dodávkách energie z Blízkého východu závislá více než USA. Slabý hospodářský růst také přispívá k nižší důvěře spotřebitelů, v posledním čtvrtletí klesla výroba například v Německu.