Evropská komise v úterý zahájila vyšetřování Facebooku a Instagramu kvůli podezření, že tyto sociální sítě neplní povinnosti v oblasti boje proti dezinformacím. Komise to v úterý uvedla v tiskovém prohlášení. Vedoucí představitelé komise vyjadřují obavy z možných manipulací voleb do Evropského parlamentu ze strany Ruska, připomněly agentury.

Cílem vyšetřování bude podle Evropské komise zjistit, zda společnost Meta, která vlastní Facebook a Instagram, neporušila evropská pravidla v oblasti politické reklamy. Evropská komise se domnívá, že americká firma dostatečně nebojuje proti šíření klamavé reklamy a dezinformačních kampaní v Evropské unii.

„Pokud máme podezření na porušení pravidel, přijmeme opatření. To platí vždy, ale zejména v době demokratických voleb,“ řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedla také, že její úřad disponuje prostředky, aby občany Evropské unie ochránil před cílenými dezinformacemi a manipulací ze strany třetích zemí.

Šéfka unijní exekutivy při úterní návštěvě Prahy rovněž poděkovala českému premiérovi Petru Fialovi za jeho „aktivní roli při nastolení této otázky na evropské úrovni“, uvádí se také v prohlášení Evropské komise.

Podle nových pravidel Evropské unie budou muset platformy jako Facebook, X, Google a řada dalších v budoucnu rychleji a přísněji zasahovat proti nezákonnému obsahu, jako jsou nenávistné projevy na internetu. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty. Zákon o digitálních službách má také zajistit, aby uživatelé mohli snadněji hlásit nelegální obsah. Velké služby, jako jsou Facebook a Instagram, musejí v principu dodržovat přísnější pravidla než malé služby.

Komise zdůraznila, že zahájení řízení je pouhým prověřením podezření a že předběžné stanovisko nepředstavuje konečný výsledek vyšetřování. Komise bude pokračovat ve shromažďování důkazů, například prostřednictvím výslechů.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton již v říjnu varoval Facebook před podle něj přílišným množstvím manipulovaného obsahu uveřejněného na platformě. Breton tehdy uvedl, že chce být neprodleně informován o opatřeních, která Facebook přijal k omezení falešných informací v souvislosti s červnovými volbami do Evropského parlamentu.

Řada unijních představitelů vyjadřovala obavy, že Rusko se snaží volby ovlivnit. Belgie nedávno oznámila, že její zpravodajské služby se domnívají, že Moskva se snaží, aby se do Evropského parlamentu dostalo co nejvíce proruských poslanců. Minulý týden belgické předsednictví v Evropské unii spustilo mechanismus se zkratkou IPCR, který má usnadnit užší spolupráci unijních institucí v boji proti ruskému vměšování.

Evropská komise již dříve zahájila vyšetřování online platforem TikTok a X. V případě TikToku se komise snaží určit, zda čínská společnost svou verzí aplikace TikTok Lite neohrožuje duševní zdraví nezletilých. Vyšetřování sociální sítě X se týká možných nezákonných a zavádějících příspěvků o útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael z loňského října.