Facebook bude muset v Británii čelit hromadné žalobě, která od této sociální sítě požaduje odškodné až tři miliardy liber, téměř devadesát miliard korun. Rozhodl o tom podle agentury Reuters britský odvolací soud pro hospodářskou soutěž.

Žaloba podaná jménem zhruba 45 milionů britských uživatelů Facebooku tvrdí, že síť zneužívala dominantního postavení na trhu, aby mohla profitovat ze získaných osobních údajů.

Za žalobou stojí bývalá poradkyně britského Úřadu pro finanční etiku Liza Lovdahl Gormsen, podle které sociální síť Facebook neposkytuje uživatelům řádné kompenzace za to, že jí svěřují své cenné osobní údaje.

Mateřským podnikem sítě Facebook je americká společnost Meta Platforms. Ta tvrdí, že žaloba je zcela neopodstatněná a ignoruje skutečnost, že služby poskytované sítí Facebook mají pro uživatele „významnou ekonomickou hodnotu“.

Více z tématu
Společnost Meta čelí žalobě. Američtí spisovatelé bojují proti umělé inteligenci

Odvolací soud loni v únoru žalobu dočasně zablokoval. Dospěl totiž k závěru, že její metodika pro stanovení ztrát, které uživatelé sociální sítě Facebook utrpěli, vyžaduje zásadní přehodnocení, aby bylo možné v případu pokračovat.

Právníkům žalující strany dal šest měsíců na poskytnutí dodatečných důkazů. Nyní soud rozhodl, že revidovaná žaloba předložená právníky by měla být připuštěna k soudnímu řízení.

Společnost Meta, kterou vlastní šestnáctý nejbohatší člověk světa Mark Zuckerberg, v reakci na rozhodnutí soudu uvedla, že se bude „energicky bránit“.

„Zavázali jsme se, že poskytneme lidem smysluplnou kontrolu nad tím, jaké informace a s kým na našich platformách sdílejí, a výrazně investujeme do vytváření nástrojů, které takovouto kontrolu umožňují,“ dodala.

Lovdahl Gormsen žalobu podala začátkem roku 2022. „Během sedmnácti let od svého vzniku se Facebook stal jedinou sociální sítí v Británii, na které si můžete být jisti, že budete na jednom místě ve spojení s přáteli a rodinou,“ uvedla tehdy.

„Facebook má ale také svou temnou stránku: zneužíval dominance na trhu k uplatňování nepoctivých podmínek vůči běžným Britům, čímž získával možnost využívat jejich osobní údaje,“ dodala.