Vlna placených podvodných inzerátů, které lákají na investice do bitcoinu, sužuje nejbohatšího Čecha Petra Kellnera už měsíc. První se objevily na přelomu října a listopadu a postupně se z Facebooku rozšířily přes Twitter a Google až po Yahoo!, kde se vyskytly poprvé tento týden.

„Nejvíce podvodných stránek jsme zachytili zhruba do 10. listopadu. Nahlásili jsme prostřednictvím různých formulářů pro tento účel určených přes 50 reklam z asi 20 stránek. Zatímco z Twitteru nebo obsahové sítě Googlu se nám podařilo tyto reklamy stáhnout poměrně rychle, v případě Facebooku se nám prozatím nepodařilo dosáhnout plošného stažení,“ uvedla pro Forbes Jitka Tkadlecová, mluvčí Kellnerovy finanční skupiny PPF.

Podle ní se téměř každý den objevují nové reklamy, a to i na stránkách, kde už byla podvodná reklama dříve smazána. Kdo za nimi stojí, není jasné.

Stránky nabízejí nákup bitcoinů a Petr Kellner není jedinou známou osobností, kterou podvodníci pro reklamu zneužili: objevují se také stránky s finančníkem Zdeňkem Bakalou, modelkou Petrou Němcovou či fotbalistou Pavlem Nedvědem.

Reklamy se obvykle tváří tak, že daná osobnost mluvila se známým moderátorem a dala zaručenou radu, jak zbohatnout.

„Jsme v kontaktu s řadou lidí z podpory Facebooku na úrovni týmů odpovědných za střední Evropu až po centrálu. Reakční doba je však dlouhá, ochota intenzivněji zasáhnout spíše nízká,“ uvedla Jitka Tkadlecová.

„Přestože to trvalo déle, většinu scamu se podařila stáhnout. Ovšem na konci minulého týdne se objevila nová vlna podvodných reklam, na jejichž odstranění se nyní pracuje,“ doplnila s tím, že řešení potíží už se ujal i tým právníků PPF. „Více ale jejich konkrétní postup nyní nemůžeme komentovat.“

Petr Kellner poskytl rozhovor naposledy v roce 2012 krátce po ovládnutí loterie Sazka (dnes už patří celá Karlu Komárkovi), a to deníku MF DNES, který tehdy ještě nepatřil pod svěřenecké fondy premiéra Andreje Babiše.

Od té doby se nejbohatší Čech omezuje na úvodní slova ve výročních zprávách PPF.