Japonské akcie v úterý výrazně zpevnily, jejich hlavní index přidal více než deset procent. Smazal tak podstatnou část ztrát z pondělí. V bodech pak index vykázal nejvýraznější růst za dobu své existence, uvedla agentura Kjódó. Pondělní propad byl nejvýraznější od takzvaného černého pondělí na burzách z října 1987.
Hlavní index Nikkei 225 si připsal 10,23 procenta a úterní obchodování uzavřel na 34 675,46 bodu. V absolutním vyjádření vzrostl o více než 3217 bodů. Širší index Topix přidal 9,30 procenta na 2434,21 bodu.
Prudké zotavení, k němuž přispěl i slabší kurz japonského jenu, ale přichází po mohutném pondělním propadu, který zasáhl prakticky všechny významné akciové trhy ve světě. Hlavní příčinou byla podle analytiků statistika z konce minulého týdne, podle které je americký trh práce slabší, než se předpokládalo. Vzhledem k některým dalším nepříznivým údajům z minulých dnů hovoří část ekonomů o blížící se recesi ve Spojených státech.
Dolar krátce zpevnil ke 146 jenům, přispěly k tomu nad očekávání příznivější červencové údaje ze sektoru služeb v USA. Ty pomohly trochu zmírnit obavy, že největší ekonomika světa míří k recesi. Ve výsledku se zvýšily i výnosy dluhopisů americké vlády.
„Pro japonskou ekonomiku se v zásadě nic významného nezměnilo,“ uvedl hlavní analytik společnosti abrdn Ray Sharma-Ong. Zahraniční obchodníci podle něj omezují takzvané carry trades, v jejichž rámci si za nízký úrok vypůjčují japonskou měnu a za tu pak nakupují v Japonsku akcie. K zotavení trhu přispěly i komentáře činitelů americké centrální banky.
Japonští představitelé se mezitím snažili trhy uklidnit, k opatrnosti nabádal i premiér Fumio Kišida. Kvůli situaci na finančních trzích jednali zástupci ministerstva financí, japonské centrální banky a úřadu pro finanční služby. Výsledek zasedání ale nebyl bezprostředně znám.