Americká centrální banka Fed ve středu podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř patnáct let. Rozhodnutí Fedu mají přitom dopad na finanční trhy po celém světě.

Banka naznačila, že by v budoucnosti mohla úroky zvyšovat pomalejším tempem. Její šéf Jerome Powell nicméně na tiskové konferenci uvedl, že úroky by se ve finále mohly vyšplhat na vyšší úroveň, než se dříve předpokládalo. Jeho prohlášení okamžitě vedlo k výraznému poklesu amerických akcií.

„Víra, že se sazby blíží svému vrcholu, pomáhala v posledních týdnech hnát akcie nahoru. Nicméně tisková konference přinesla rychlé vystřízlivění,“ píše v komentáři Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. Bezpodmínečné odhodlání americké centrální banky porazit inflaci podle něj znamená, že na burzy zkrátka nebere a nebude brát ohled.

V očích investorů během letoška málokdo prošel více šokující proměnou než Jerome Powell. Šéf Fedu se transformoval ze všespásného zachránce finančních trhů v jejich nepřítele. Bezpodmínečné odhodlání centrální banky porazit inflaci znamená, že na burzy již nelze brát ohled. Poslední setkání amerických monetárních autorit tento přístup potvrdilo.

Včerejší zasedání měnového výboru (FOMC) opět přineslo protichůdné impulzy. V reakci na zveřejnění prohlášení centrální banky americké indexy nejprve posilovaly. Pozornost investorů se upnula na poznámku, že do budoucna bude v nastavování měnové politiky sehrávat roli i kumulativní úroveň dosavadního zvedání sazeb a zpoždění, se kterými se monetárně-politická rozhodnutí propisují do vývoje cen. Jinak řečeno, burziáni propadli naději, že banka právě ohlásila onen zbožně očekávaný „holubičí pivot“ a agresivní cyklus zvyšování úroků se chýlí ke konci.

Právě víra, že se sazby blíží svému vrcholu, pomáhala v posledních týdnech hnát akcie nahoru. Nicméně tisková konference přinesla rychlé vystřízlivění. Jerome Powell sice připustil, že se kadence zvedání úroků může snížit, a to teoreticky již na prosincovém zasedání, tím ale výčet holubičích signálů končí. Šéf Fedu místo toho prohlásil, že prozatím nevidí žádné hmatatelné známky inflačního zpomalování.

Zásadní sdělení zní, že se od zářijového zasedání zvedl odhad terminálních sazeb. Podle Powella navíc stále platí, že příliš agresivní monetární odpověď představuje řádově menší hrozbu než nedostatečná akce, která by mohla přispět k hlubšímu zakořenění inflační nákazy ve finančním systému.

Jak tedy lze zasedání shrnout? Úroky zřejmě půjdou nahoru pomalejším tempem, vyšplhají se však na vyšší terminální úrovně. Takový výhled poslal burzy citelně dolů. Investoři totiž zaceňovali, že se sazby v rámci cyklu dostanou maximálně na pět procent. Nyní vidíme, že ani tato úroveň nepředstavuje horní hranici. Kromě toho Powell explicitně varoval před předčasným uvolňováním měnové politiky. Úroky tak zůstanou na terminálních úrovních nejméně do konce roku 2023.

Zvyšování sazeb v západních zemích neprobíhá bez vedlejších účinků a investoři se tak oprávněně začínají obávat tržních nehod. Tou doposud nejviditelnější byly turbulence na britských vládních dluhopisech, které nakonec způsobily „defenestraci“ tamní vlády. Pokud by podobný akutní stres zachvátil i trh amerických vládních dluhopisů, hrozila by destabilizace globálního finančního systému.

Již nyní se americké vládní papíry potýkají se zhoršenou likviditou. Burziáni se znepokojením pozorují proces kvantitativního utahování, jehož dopad je krajně obtížné zacenit. V posledních dnech se často hovoří o tom, že by americké ministerstvo financí mohlo začít odkupovat některé emise vládních dluhopisů, aby zabezpečilo správné fungování trhu.

Centrální bankéři tak stojí před netriviální zkouškou. Fed nemá jinou možnost než sazby nadále zvyšovat. Zároveň však musí v dané situaci delikátně balancovat, aby se na cestě ke stabilním cenám ve finančním systému něco nerozbilo. A pro investory to znamená jediné. Dokud se nestaneme svědky smysluplného snížení inflačních čísel, zapomeňte na setrvalejší kurzové vzestupy na burzách.