Letošní tenisové US Open se musí obejít bez řady největších hvězd. Turnaj postrádá veterány Rogera Federera, Rafaela Nadala nebo Serenu Williams, a neúčastní se ani obhájce titulu, sedmadvacetiletý Dominik Thiem. Avšak nehledě na to, kdo poslední grandslamový turnaj letošního roku vyhraje a získá odměnu ve výši 2,5 milionu dolarů, žebříček nejlépe vydělávajících tenistů letošního roku se už příliš nezmění.

Čelo po roce opět obsadil Roger Federer, který vynechává US Open kvůli zranění kolene. Podle výpočtu Forbesu si za posledních dvanáct měsíců vydělal 90,6 milionu dolarů před zdaněním – z toho pouze necelý milion samotným hraním.

Naomi Ósaka se umístila na druhém místě s příjmem ve výši 60,1 milionu dolarů, který ji řadí na první místo historických tabulek mezi ženami-sportovkyněmi. Serena Williams, která v současnosti léčí natržený stehenní sval, obsadila třetí místo s výdělkem 41,8 milionu.

Dohromady si deset nejlépe placených tenistů za uplynulých dvanáct měsíců vydělalo 320 milionů dolarů, což je o šest procent méně než loňských 340 milionů. Pokles je způsobený z největší části pandemií, kvůli které se snížil počet turnajů a exhibicí, na kterých ty největší hvězdy inkasovaly za účast často až milionové částky.

Meziroční pokles v příjmech z tenisu vyvažovali ti nejbohatší výdělky mimo kurt, kde si prvních deset naopak o čtyři procenta polepšilo na celkových 281 milionů. Tenisté pracují v podstatě jako nezávislí dodavatelé, bez stálého platu od klubu či týmu, který by jim pomohl překonat těžké doby, jako je tato.

Uplynulý rok a půl plný zrušených turnajů a akcí se většiny z nich dotkl mnohem víc, než jen na ušlých prize money. S výjimkou pár největších hvězd typu Federera a Sereny Williams obsahují sponzorské smlouvy tenistů snížení vyplacených sum v případě, že se hráč neobjeví na dostatečném množství akcí.

Změny v platovém rozložení přichází v době, kdy se tenis nachází v přelomovém období.

Nepříjemná skutečnost přiměla americkou tenisovou asociaci k úpravě rozdělení vyplácených odměn na letošním US Open ve prospěch níže postavených hráčů, kteří se během uplynulého roku mohli dostat do finančních problémů.

Zatímco suma celkových prize money, které se na grandslamu budou vyplácet, vzrostla na rekordních 57,5 milionu dolarů, odměna pro oba singlové šampiony je 2,5 milionu – o sedmnáct procent méně než v loňském roce a o celých pětatřicet procent méně než v posledním předpandemickém ročníku 2019.

Naopak tenisté, kteří prohráli hned v prvním kole, si domů odvážejí 75 tisíc dolarů (loni to bylo 61 tisíc). Ti, kteří soutěž opustí v kole druhém si oproti loňskému ročníku polepší o patnáct tisíc dolarů na celkových 115 tisíc.

Změny v platovém rozložení přicházejí zrovna v době, kdy se tenis nachází v přelomovém období, jak se poměrně velký počet těch nejzářivějších hvězd pomalu blíží ke konci kariéry. Zatímco Novak Djoković zůstává dominantní se třemi grandslamovými trofejemi letošního roku za pasem, s ostatními tenisovými megahvězdami už to tak slavné není.

Čtyřicetiletý Federer odehrál od února 2020 pouhých pět turnajů a na Instagramu se nechal slyšet, že se chystá na další operaci a bude muset vynechat „mnoho měsíců“, což okamžitě spustilo spekulace o jeho definitivním odchodu do tenisového důchodu.

Pětatřicetiletý Nadal za uplynulé dvě sezony odehrál jen čtrnáct turnajů, což je méně než za celý rok 2019. A rovněž zraněná Serena Williams oslaví za pár týdnů čtyřicítku. Jak na Twitteru poznamenal tenisový reportér Ben Rothenberg, letošní US Open je tak prvním grandslamem od roku 1997, na kterém nestartuje ani jeden z výše zmíněné trojice.

I po kariéře však mezi sebou budou moci soupeřit alespoň mimo kurt, jelikož se všichni vrhli do budování vlastního byznysu – podobně jako třeba bývalý tenista „velké čtyřky“ a trojnásobný grandslamový vítěz Andy Murray. Ten vypadl z užší tenisové špičky poté, co ho opakovaná zranění dohnala až k výměně kyčelního kloubu, avšak energii vrhl do obchodování s akciemi.

Výdělek na kurtu zahrnuje odměny inkasované během dvanácti měsíců od začátku US Open 2020. Výdělek mimo kurt reflektuje odhad příjmů hráče ze sponzorských smluv, veřejných vystoupení, licencí a prodeje reklamních předmětů a také příjmy z vlastního byznysu. Forbes do výdělku mimo kurt nezahrnuje příjmy z investic, jako jsou úroky či dividendy a nebere v potaz odečet daní a odměny agentům.