Trénují stejně tvrdě, soutěží a vyhrávají ve stejně náročných zápasech a závodech. Přesto si sportovci vydělají v průměru o desítky až stovky procent více než sportovkyně.

Když v roce 1973 tenistka Billie Jean King porazila 3 : 0 bývalou světovou jedničku Bobbyho Riggse, vešel jejich zápas do dějin jako Souboj pohlaví. Tenisový veterán vyzval šampionku na souboj, protože se mu nelíbilo, že si vydobyla stejné odměny pro muže i ženy na US Open.

Ty se v roce 1973 poprvé srovnaly, ještě rok předtím dostala King deset tisíc dolarů, což bylo o patnáct tisíc méně než mužský vítěz. Pozorní čtenáři si možná vzpomenou, že se tato historka objevila v červnovém čísle Forbesu jako jeden z milníků na cestě k rovným odměnám na všech čtyřech Grand Slamech: US Open (1973), Australian Open (2001), French Open (2006) a Wimbledon (2007).

Jenže na dalších turnajích už tohle pravidlo neplatí, což se odráží i na průměrných ročních výdělcích. V první dvacítce světového žebříčku si tenistky podle průzkumu společnosti Sporting Intelligence vydělají téměř o sedmnáct procent méně než tenisté na stejných pozicích, v TOP 50 o devatenáct procent méně a v první stovce asi o 24 procent.

I tak jsou na tom ale výrazně lépe než jejich kolegyně v jiných sportech. Stejný průzkum totiž ukázal, že výdělky žen v týmových sportech jsou v průměru stokrát nižší než u mužů. Zatímco sportovci z dvanácti nejlépe placených lig světa si průměrně přijdou na 2,16 milionu britských liber ročně, sportovkyně na 21,5 tisíce liber.

„Souvisí to s menší návštěvností a nedostatečným mediálním pokrytím ženského sportu. To zapříčiňuje rovněž nižší příjmy z prodejů televizních práv či slabší zájem sponzorů. Mnohdy ale ženská liga vydělá třeba o třicet procent méně než mužská, ale odměny jsou nižší klidně o osmdesát procent,“ popisuje Denisa Linhartová, právnička a členka Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.

„Ve sportu bohužel chybí transparentnost těchto dat a legislativa, která by umožnila tuto oblast dostatečně regulovat. Nenašla jsem žádné jiné odvětví, kde by rozdíly v příjmech mužů a žen byly vyšší,“ doplňuje Linhartová.

Pomohlo by podle ní více žen ve vedoucích pozicích sportovních federací (v Česku jsou ve vedení čtyřiceti federací olympijských sportů na pozicích předsedů pouze dvě ženy) a větší mediální pokrytí ženského sportu, kterému se podle průzkumů věnuje jen asi pět až deset procent sportovního obsahu.

Nenašla jsem žádné jiné odvětví, kde by rozdíly v příjmech mužů a žen byly vyšší.

Situace se ale postupně zlepšuje a celá řada sportů zavádí rovné odměňování. Patří mezi ně třeba atletika, judo, plážový volejbal, squash, surfování nebo triatlon. Pořád ovšem převažují ty, kde jsou nůžky v příjmech široce rozevřeny. Souboj pohlaví tak stále pokračuje.

Basketbal

Byť jsou americká NBA a její ženská odnož WNBA de facto jedna organizace, rozdíly v příjmech jsou obrovské. Hráčky s nejvyšší mzdou, mezi které vedle Skylar Diggins-Smith patří dalších šest basketbalistek, si za rok nevydělají ani procento toho, co hráč s nejvyšší mzdou – Stephen Curry.

A to už při zahrnutí více než padesátiprocentního navýšení odměn, které si hráčky vyjednaly v nové kolektivní smlouvě. A bez započtení čtyřiceti milionů dolarů, které si Curry vydělal za partnerství se značkami. V tomto ohledu ho ještě předčil James LeBron, který má sice nižší mzdu, ale celkovými výdělky přes 94 milionů dolarů ho o dvacet milionů překonal.

Nejlépe placená hráčka WNBA: Skylar Diggins-Smith (Phoenix Mercury): 221 450 dolarů ročně.

Nejlépe placený hráč NBA: Stephen Curry (Golden State Warriors): 34,5 milionu dolarů ročně.

Fotbal

Pokud vedle sebe postavíte příjmy nejlépe placeného fotbalisty a fotbalistky světa, krásně to vypovídá o rozdílech v ekonomické síle těchto sportů. Zatímco Lionel Messi má roční mzdu 97 milionů dolarů a k tomu si ještě vydělá dalších 33 milionů spoluprací s firmami, Carli Lloyd platí její klub ročně 518 tisíc dolarů a za partnerství se značkami dostává naprostý zlomek toho, co Messi.

I když vezmeme v úvahu jen mzdy, vydělá si Lloyd 200krát méně než Messi. Španělskému fotbalistovi tak stačí den a kousek práce, aby dostal tolik, co americká fotbalistka za celý rok. Ostatně nejlepší česká fotbalistka Kateřina Svitková, hrající v britské Women’s Super League, říká, že byť je nejlépe placenou českou hráčkou, její příjem jí dost možná nevystačí ani na hypotéku.

Nejlépe placený fotbalista: Lionel Messi (FC Barcelona): 97 milionů dolarů ročně.

Nejlépe placená fotbalistka: Carli Lloyd (NJ/NY Gotham FC): 518 tisíc dolarů ročně.

Tenis

Naomi Osaka je nejlépe placenou sportovkyní v historii. Za poslední rok si na kurtu vydělala pět milionů dolarů a k tomu 55 milionů dolarů za spolupráci se značkami. Tím překonala i mužskou světovou jedničku Novaka Djokoviće s odměnami za vítězství 4,5 milionu dolarů a příjmy z partnerství třicet milionů dolarů.

K tomu je ale potřeba dodat, že Osaka je skutečně unikát a ostatní tenistky i na nejvyšších příčkách stále dosahují menších ročních výdělků než muži. Ostatně v celkových příjmech ji předčil Roger Federer. Kvůli zranění kolene měl sice výrazně nižší prize money než obvykle, ale i tak získal devadesát milionů dolarů ze sponzorství. A Naomi Osaka tak dosáhla jen na dvě třetiny jeho výdělku.

Nejlépe placený tenista: Novak Djoković: 4,5 milionu dolarů v odměnách.

Nejlépe placená tenistka: Naomi Osaka: 5 milionů dolarů v odměnách.