skip to main content
Český byznys

Fénix z popela. Největší výrobce matrací se po stamilionovém požáru stěhuje do nového

Po více než roce můžou v Hilding Anders bouchat šampaňské. Společnost, která se specializuje na výrobu zdravotnických matrací a svým objemem zakázek patří mezi největší v republice, má k oslavám důvod – novou továrnu.

Ještě loni na jaře se její ředitel pro Českou republiku Petr Vašíček opatrně procházel polorozbořenou výrobní halou v Roztokách u Jilemnice. V říjnu roku 2020 ji zničil rozsáhlý požár. Škoda na zařízení, technologiích i na ušlém zisku dosáhla 350 milionů korun.

Výrobu museli v Hilding Anders načas přemístit do pronajatých továren do Nové Paky i na Moravu. Mezitím hledali nové prostory, které našli v Jilemnici – loni v podkrkonošském městě koupili areál o rozloze osmdesát tisíc metrů čtverečních, ve kterém sídlila firma Mehler, a přebudovali ho na výrobu.

Rekonstrukce vyšla na čtrnáct milionů eur. „Co se týče oddělení šití, prošívání a výroby potahů, tak to už je do Jilemnice přestěhované. Do poloviny února bychom tam měli mít i výrobu na zpracování polyuretanových pěn, kompletaci a lepení,“ říká Petr Vašíček, ředitel Hilding Anders pro Českou republiku.

Firma tak bude moci opustit pronajaté haly u Hodonína na jižní Moravě a sídlit bude jen na dvou místech ve dvou krajích. V královéhradeckých Hořicích zůstane logistické centrum, v Jilemnici kompletně celá výroba. „Dvacet tisíc metrů čtverečních jilemnického areálu připadá na haly a kanceláře. Firma Mehler tu zůstává i nadále s menší výrobou v pronájmu,“ dodává Vašíček.

V nové výrobní hale jsou nejmodernější číslicově řízené obráběcí stroje a nejvyšší úrovně podle ředitele dosahuje i požární zabezpečení, napojené přímo na hasiče a zahrnující automatické zavírání dveří a hlídaní jednotlivých sektorů. Výroba matrací by se tak už brzy mohla vrátit do stavu před požárem, kdy byla dodací lhůta dva týdny od objednání.

Předplatné Forbesu
Reklama

„Před požárem jsme se pohybovali v šesti až osmi týdnech, teď jsme to stáhli na tři, ale věřím, že až otevřeme kompletní výrobu v Jilemnici, dostaneme se na lhůtu deseti dní,“ vypočítává ředitel.

Zatím má firma v Jilemnici přes sto zaměstnanců, do budoucna by ale jejich počet chtěla zdvojnásobit.

Navzdory covidu i požáru, který způsobil výpadky a zdražení, byl přitom její loňský obrat vyšší než v předchozích dvou letech. Jen v Česku se pohyboval nad hranicí 400 milionů korun a celá švédská skupina Hilding Anders pak v obratu překonala miliardu eur.

Zákazníky má po celém světě, v Česku za rok vyrobí více než 200 tisíc matrací, které dodává také do nemocnic nebo hospiců. „Jsem trochu nepřítel dovážení materiálu z Číny, takže jsme se v minulosti zaměřili hlavně na evropské výrobce z Německa, Belgie, Holandska, Slovenska, ale i z Čech. Sice ty vstupy byly trochu dražší, ale když nastal problém s dovozem čínských kontejnerů, tak se nám to vyplatilo,“ rekapituluje Vašíček.

Oproti ostatním výrobcům problém s dodávkami nepocítili ani tehdy, když byl materiálu nedostatek i v Evropě. „Naši dodavatelé nás podrželi. Byli jsme jim věrni v dobách, kdy od nich všichni odcházeli a tlačili je s cenami, takže teď byli féroví a dávali nám v zakázkách přednost,“ popisuje ředitel firmy, založené už v roce 2000 pod názvem Tropico. Do skupiny Hilding Anders se zařadila o sedm let později.

Požár, který na konci října v Roztokách u Jilemnice propukl, zavinila technická závada na elektromotoru u jednoho ze strojů. Od něho se vzňal prach a oheň se pak rychle rozšířil po celé továrně. Zaměstnanci, kterých bylo tehdy na místě asi pětatřicet, už stačili jen zavolat hasiče a utéci ven.

Požárem poničená hala musela kvůli špatné statice dolů, vyklizený areál si ale firma ponechala – pozemek a zbylé stojící budovy jsou její. A podle Vašíčka je možné, že je v budoucnu ještě využije.