skip to main content

Film na dnešní večer: Zakázaná láska i zrcadlo češství

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravil editor Lukáš Grygar, tentokrát čistě z tuzemských streamovacích luhů a hájů.

Reklama

Dokud se tančí
(Aerovod, 113 minut)

Život mladého gruzínského tanečníka naruší příchod… jiného tanečníka. Jak jednoduché to může být a jak složité z toho v konzervativní společnosti plynou důsledky. Film, proti kterému se v zemi jeho vzniku vedly odpudivé protesty, vykresluje absurditu společnosti, kde se velkolepě berou dva lidé jen proto, aby neplánované početí nezostudilo jejich rodiny – ale lásce upřímné stojí v cestě homofobie.

Požár na moři
(DAFilms, 110 minut)

Reklama

Stylizovaný, pomalu plynoucí dokument o lidech na ostrově ve Středozemním moři – a lidech, kteří se přes to moře snaží dostat za lepším životem. Italský režisér Gianfranco Rosi pozvolna zvedá vlnu, u které si až na konci všimnete, že z vás spláchla vnímání migrantů jako čísel ze statistik.

Kalamita
(YouTube, 96 minut)

Ne, tohle doporučení neodvozuji od nedávných povětrnostních podmínek. Kalamita je nadčasová a kromě bídy tehdejšího myšlení odráží myšlenkovou bídu, do které umíme „zapadat“ i v dobách pandemických. Je neuvěřitelné, jak svěže dokázala režisérka Chytilová točit, zatímco její mužští kolegové valili jednu rutinu za druhou. A jak samozřejmě pro film objevila Bolka Polívku, se kterým tu exceluje plné kupé zvučných jmen, od Jaroslavy Kretschmerové po Bronislava Poloczka.

Až budete mít dokoukáno, doporučuji projít i celý kanál Česká filmová klasika, který na YouTube provozuje Národní filmový archiv. Přetéká zapomenutými poklady i pozoruhodnými kuriozitami.

Reklama
Reklama