skip to main content

Filmy na dnešní večer: Akčňáky z 90. let, které jste zapomněli, že milujete

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravila šéfka webu Forbes.cz Adéla Kozáková.

Con Air

(Amazon Prime, 1997)

Drazí čtenáři, autorka tohoto článku by klidně mohla předstírat, že během karanténních večerů pilně dostudovává francouzskou novou vlnu… mohla. Místo toho se ale rozhodla navždycky veřejně odpravit a přiznat, že poslední dobou sjíždí jen samé akčňáky z devadesátek. Protože cool guys never look at explosions.

Con Air, který jsem v dětství viděla několikrát na VHS a pak na něj po většinu dospělého života zapomněla, je to nejlepší, co si můžete pustit, když se chcete dvě hodiny bavit pohledem na Nicolase Cage, Johna Malkoviche, Steva Buscemiho, Johna Cusacka a samozřejmě růžového plyšového králíčka. A taky se smát. Hodně nahlas. Protože tenhle film má všechno – výbuchy, létající auto, jeden z nedramatičtějších unboxing momentů (který by jakýkoli youtuber záviděl) a ty nejvíc cool sandály s ponožkami ever. Protože víc je víc. A jestli toho pořád nebudete mít dost, můžete volně navázat dalšími perlami od akční dvojky 90. let Michaela Baye a Jerryho Bruckheimera, jako jsou Skála nebo Armageddon. Rozhodně (ne)budete litovat.

Mortal Kombat

Reklama

(Netflix, 1995)

Je to tak. Nelžu, když píšu, že další film, který jsem viděla v horizontu posledních dní, byl tenhle první díl do filmu přetočené slavné počítačové hry. A byla to pro mě novinka. Hru jsem totiž v životě hrála jen jednou, a když film v roce 1995 vyšel, pravděpodobně jsem ve věku uvědomělých sedmi let usoudila, že je pod moji úroveň. Jak moc jsem se tehdy spletla!

Mortal Kombat má asi tak sofistikovaný příběh, jako je kopanec do obličeje. Ale to vůbec nevadí. Má totiž super tempo. A loď ve tvaru draka. A padoucha, který je zlý a pak ještě zlejší. Existuje lepší oddychovka?

Twister

(Netflix, 1996)

Geniálních (a dokonce i kvalitních) akčních filmů nám devadesátky daly hodně. Nebezpečnou rychlost, Uprchlíka, Nelítostný souboj a třeba Jurský park, taky super béčkové popcornovky jako Desperado nebo Vodní svět a skvělé sci-fi jako Pátý element a Matrix… a pak nám daly Twister.

Twister je jeden z nejlepších velkolepých blockbusterů, které si můžete pustit, jestli vám už momentální světová katastrofa ve formě pandemie připadá trochu nuda a chcete si ji říznout pořádnou porcí blesků, hromů, létajících aut, domů a taky krav.

* všechny filmy doporučuji vidět s českým dabingem

** nebojte, příště už vám doporučím nějakého toho Jeana-Luca Godarda