Druhou nejsilnější komerční televizi v Česku FTV Prima ovládne miliardář Ivan Zach. Potvrdily se tak dlouhodobé spekulace, které na konci roku přinesl časopis Forbes. Současný spolumajitel vyplatí švédskou mediální skupinu MTG a pomůže mu v tom finančník Vladimír Komár.

Prodej české televizní dvojky oznámil ve středu švédský vlastník, jako veřejně obchodovaná společnost tak učinil před otevřením švédské burzy. Transakce, při níž se Švédové zbaví svého polovičního podílu, Primu ocenil na 237 milionů eur, tedy asi 6,4 miliardy korun.

Novým majitelem poloviny Primy bude společnost Denemo Media, jak poprvé uvedl server iHned.cz. V ní bude 75 procent vlastnit podnikatel slovenského původu Vladimír Komár a zbylou čtvrtinu získá právě skupina GES Ivana Zacha. Zach tak bude v přepočtu vlastnit ve skupině Prima 62,5 procenta, zbytek připadne Komárovi.

Ten své angažmá v televizi pro Forbes potvrdil. „Ano, je to pravda, ale detaily komentovat nemohu. Do úplného uzavření obchodu, které může trvat i dva měsíce, máme podepsané mlčenlivosti,“ uvedl Komár, mimo jiné majitel kosmetické společnosti Dermacol.

Komar

Vladimír Komár vlastní i společnost Dermacol, kde je jeho žena Věra ředitelkou.

Komár se se Zachem dobře zná. Společně patřili v druhé polovině 90. let mezi velmi agilní mladé brokery, kteří kupovali pohledávky, cenné papíry i celé firmy, a to často za asistence IPB. Když Zach ovládl Primu, Komár společně se svým někdejším spolužákem Jiřím Šmejcem drželi podíl v konkurenční TV Nova. Pro Komára tak rozhodně nejde o vstup do neznámého oboru.

Navíc donedávna vlastnil technologickou společnost Mediaresearch, která v Česku provozuje měření televizní sledovanosti. Firmu ale z velké části prodal výzkumné globální společnosti Nielsen, dnes firma nese jméno Nielsen Admosphere a Komár v ní ještě do nedávna držel drobný podíl. Firma ale v těchto dnech oznámila, že se z ní Komár stáhl úplně.

Kromě Mediaresearch Komár před několika měsíci prodal také výrobce minerálních vod Karlovarská Korunní investiční skupině Arca Capital, údajně za zhruba čtvrt miliardy korun. Vystudovaný matematik tedy zkoncentroval dostatek volných zdrojů na svůj působivý mediální comeback.

V Primě bude sekundovat tajemnému miliardáři Ivanu Zachovi, kterého Forbes s majetkem 4,7 miliardy korun zařadil na 38. místo žebříčku nejmovitějších Čechů.

Přesto, že o přátelství mezi Komárem a Zachem se na trhu ví, informacemi o jeho vstupu do Primy zdroje na trhu šetřily. Vědělo se, že Zach pro svůj životní obchod shání partnera, ale mnohem častěji padala jména jako Andrej Babiš, Martin Roman, Jiří Šmejc či skupina PPF Petra Kellnera. Zach nakonec zvolil přece jen o něco skromnějšího, avšak mnohem pragmatičtějšího spojence, navíc s dlouhodobou zkušeností v oboru.