„Vstupujeme do crowdfundingové Ligy mistrů,“ hlásí CEO a spolumajitel Fingoodu Vít Endler. A vlastně moc nepřehání. Česká investiční platforma získala od ČNB dlouho očekávanou evropskou crowdfundingovou licenci, která jí umožní zahájit mezinárodní expanzi. Vloni zprostředkovala investice za miliardu korun, zafinancovala víc projektů než v součtu předchozích let dohromady a ještě letos chce objem proinvestovaných peněz zdvojnásobit.
„Získali jsme evropskou crowdfundingovou licenci v plném rozsahu, takových platforem působí v celé Evropské unii jen několik desítek. U nás jsou takové firmy pouze tři. Zároveň jsme jediným českým crowdfundingem s touto licencí, za kterým nestojí žádná banka,“ říká hrdě Endlerův kolega a nový COO Fingoodu Ondřej Kozel.
Fintech společnost vyrostla na skupinovém financování – prostřednictvím online platformy předkládá projekty malých a středních českých firem drobnějším investorům, kteří se na ně „skládají“. Investují (třeba už od tisíce korun) do zajištěných úvěrů s předem pevně stanoveným výnosem, který se pohybuje kolem dvanácti procent.
Nová aplikace i investiční automat
Tímhle způsobem uživatelé přes platformu investovali už víc než dvě miliardy korun. Jen za poslední rok vložili do 152 investičních příležitostí skoro miliardu korun.
Na úrocích jenom vloni investoři vydělali necelých devadesát milionů korun a v jistinách jim Fingood za loňský rok vrátil téměř půl miliardy. Například konkurenční Inwestown, který zprostředkovává investice do realitních projektů, vyplácel na jistinách od roku 2021, tedy za celou dobu svého působení na trhu, poloviční částku.
Letos chce Fingood protočit další dvě miliardy. Pomoci s tím má i úplně nová aplikace, kterou na Vánoce dostali nejvěrnější klienti a následně ji Fingood otevře i pro veřejnost.
Webová i mobilní verze nově obsahuje správu elektronické peněženky, kam si investoři posílají peníze. „Chodí jim tam i splacené participace a výnosy z nich. Nespamujeme jim tak bankovní účty každou splátkou. Mobilní aplikace zároveň uživatele upozorní, když mu v peněžence leží peníze, které nezhodnocuje,“ popisuje Kozel.
Další funkci Fingood už delší dobu chystá – platforma brzy umožní uživatelům dlouhodobé automatizované investování podle jejich konkrétní strategie. Dosud měli možnost investovat pouze individuálně do konkrétního projektu.
„Využijeme rozřazení klientů podle jejich profilu na základě vyplněného investičního dotazníku. Díky tomu jim na míru nabídneme strategii, kterou si mohou a nemusejí vybrat. Když si ji ale vyberou, tak pošlou peníze a nechají na nás, abychom je investovali přesně podle této strategie,“ vysvětluje provozní šéf Fingoodu.
Slovensko jako zahraniční laboratoř
Investiční dotazník musí platforma zavést i vzhledem ke crowdfundigové licenci, kterou získala na konci loňského roku. „Byla to alfa a omega budoucího investování,“ prohlašuje Ondřej Kozel.
Stejně podstatná je licence i pro postup do mezinárodní ligy. Ještě letos Fingood vstoupí na Slovensko. Nabídne slovenským firmám, aby si prostřednictvím platformy řekly o peníze doma i v Česku, a slovenským investorům, aby s patřičným výdělkem podpořili české i slovenské projekty.
Gró tak zůstává stejné: Propojovat zajímavé podnikatelské projekty s drobnými investory. Nabídka firem je přitom různorodá, ale v poslední době převažují nemovitosti a developerské projekty. „Příležitost kombinovat českou korunu s eurem bude podle mě pro investory zajímavá,“ věří Vít Endler.
Slovensko má být „laboratoří“, kde si Fingood přeshraniční tok investic otestuje. Zároveň si ale už teď podrobně analyzuje další trhy, na řadě by mohla být některá ze spolkových zemí Německa.
V souvislosti s expanzí čeká Fingood i růst týmu, který aktuálně čítá třicet lidí. „Stavíme centrální strukturu, která bude z Česka řídit ostatní země. Do ní přejde část lidí z českého Fingoodu, část lidí pak zůstane v česko-slovenské větvi a počítáme s náborem dalších lidí pro jednotlivé trhy,“ popisuje Endler aktuální plány.
„V segmentu malých a středních firem je nenahraditelný osobní kontakt. I v Česku proto posilujeme obchodní tým a zákaznickou péči,“ doplňuje Ondřej Kozel.
Fingood 2.0
Endler ho do velitelského tandemu přibral teprve na konci roku. Kozel tak povýšil z šéfa technologického týmu na provozního ředitele. „Vítek je skvělý vizionář a potřebuje k ruce někoho, kdo bude dohlížet na operativu, denní plnění cílů jednotlivých oddělení a podobně. Zjednodušeně řečeno: mým úkolem je přetavit jeho vize na konkrétní úkony,“ popisuje Kozel svoji pozici.
Je logické, že platformu spoluřídí někdo, kdo měl dosud na starosti technologie. „Slovo fintech má dvě části. Ta technologická je pro nás zásadní. Trošku jsme zaostávali, protože jsme technologické zázemí zdědili od původních majitelů, ale během loňského roku jsme dokončili nový základ, kterému říkáme Fingood 2.0,“ říká Ondřej Kozel.
Moderní funkční „podvozek“ podle něj zajistí stabilitu. Například když Fingood otevře nějakou atraktivní investiční příležitost , která vyvolá nával investorů. Servery klidně ustojí i deset tisíc nových klientů. „I to je základní předpoklad pro expanzi do zahraničí,“ říká Kozel.