Firma Acond, která v Milevsku vyrábí tepelná čerpadla, loni utržila z prodeje výrobků a služeb 492,98 milionu korun, meziročně o téměř 293 milionů méně. To se projevilo i na zisku, který po zdanění klesl na 33,3 milionu korun ze 146,6 milionu v roce 2022.

Přesto byl loňský rok v zisku druhý nejlepší po roce 2022, řekl ředitel a jednatel firmy Jiří Hanus. Acond, který se umístil v žebříčku Největších rodinných firem za rok 2024, loni dokončil a ve zkušebním provozu spustil výrobní halu v Milevsku a letos ji slavnostně otevřel. Do stavby a nákupu technologií firma investovala půl miliardy korun.

„V roce 2022 došlo ke zvýšení prodeje tepelných čerpadel pro rodinné domy, které bylo způsobeno hlavně energetickou krizí. V roce 2023 naopak poptávka po tepelných čerpadlech významně poklesla z důvodu vysoké inflace a nejisté ekonomické situace v Česku,“ uvádí Hanus ve výroční zprávě.

Firma ale očekává, že zájem o tepelná čerpadla opět stoupne s ohledem na zvyšující se důraz na udržitelnost a energetickou efektivitu. Podle Hanuse by lidé v Česku navíc měli do září vyměnit až 150 tisíc kotlů první a druhé třídy.

Největší loňskou investicí firmy byl nákup linky na zpracování plechů do nové haly za 52,4 milionu korun. Využila na to dotaci ministerstva průmyslu a obchodu z programu Rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace ve výši 16,9 milionu korun.

„Linka je plně automatizovaná, sama si vyskladňuje a naskladňuje potřebný materiál, tedy plech. Ten pošle prvnímu stroji, který z něho vyseká komponenty. A může je zase uskladnit nebo předá ohýbacímu stroji, který z komponentu vytvoří požadovaný tvar, tedy výrobek, a ten putuje do skladu,“ popsal Hanus.

Další investicí firmy bylo pořízení regálového systému za necelých dvacet šest milionů korun do skladu, kde využívá skladovací roboty. Firma loni zaměstnávala 135 lidí.

Společnost Acond založil v roce 2004 Jiří Hanus, který po roce 1989 začal podnikat ve vzduchotechnice s bratrem a otcem. V zahraničí se prosadili na trzích v Německu, Nizozemsku nebo ve Švýcarsku.