Jiří Oslizlo začínal jako nákupčí ryb, pak se ale zamiloval do lesa. Dnes se podílí na nejzajímavějších dřevostavbách na světě.

Tenhle příběh je dlouhý. Začal ještě za minulého režimu, kdy živnostník bylo sprosté slovo a podnikat mohl jen stát. Je to příběh muže, který se zamiloval. Do lesa, do dřeva a vybudoval podnik Agrop Nova, který zaměstnává 220 lidí a jehož obrat se dnes pohybuje kolem tři čtvrtě miliardy korun.

A stále roste. Stejně jako stromy, které mu přinášejí práci. Křížem lepená deska CLT pod značkou Novatop, kterou vyrábí, je součástí dřevostaveb, jež zažívají v posledních letech boom. Ale vraťme se nejdříve na začátek. 

Své první zkušenosti, jak to v obchodě chodí, sbíral Jiří Oslizlo ještě coby student vysoké školy strojní na brigádě v německé autodílně. Po vojně nastoupil jako strojní inženýr do firmy, která se zmítala v porevolučních změnách, a tak se Jiří poohlížel po něčem jiném.

V novinách se dočetl, že v Opavě v mrazírnách nastoupil do vedení „nějaký manažer“ z Austrálie. „Mně to přišlo strašně sexy. Zavolal jsem jeho sekretářce, zda bych se mohl s panem ředitelem vidět, že bych též chtěl být manažerem,“ dodává s úsměvem.

Australan ho pozval na schůzku, kde mu oznámil, že manažerem se stane, když u něj bude pracovat a něco se naučí. „Byl asi o deset let starší a já den poté nastoupil jako vedoucí importu ryb, ač jsem věděl jen to, že existuje kapr a pstruh.“

„Za tři dny jsem se stal v Německu na výstavě nákupčím. To byl můj bod zlomu a panu Hlistovi jsem za to dodnes vděčný.“ 

Po čase se jejich cesty rozešly a Jiří Oslizlo založil s. r. o. pod názvem Mrazírny Oceán. Během pár měsíců firmu, v níž původně jen pracoval, koupil spolu se svým společníkem Zdeňkem Šotkem. Za osm let vyrostla z pěti zaměstnanců na 800 a z tržeb nula na jednu miliardu. Na trh uvedla třeba zmrzliny Prima.

Forbes Digital Premium