V krbu plápolá oheň, který příjemně zahřívá prostory malého kamenného domku na kraji osmdesátihektarového ostrova pokrytého jen mechem, trávou, kapradím a stromy. Z okna vidíte vodu a kopce skotské vysočiny.

A také to, že prší – což vám vůbec nevadí, protože upíjíte osmnáctiletou whisky Loch Lomond z nedaleké palírny na břehu stejnojmenného skotského jezera.

Pokud vám přijde popsaný scénář jako dokonalá romantika, jakou nutně potřebujete, téměř nic vám nebrání. Pokud tedy máte na účtu milion liber, nějakých sedmadvacet milionů korun, které nemáte do čeho investovat.

Za tuto částku je totiž k prodeji ostrov Inchlonaig, nejseverněji položený ostrov skotského jezera Loch Lomond.

Název ostrova, který prodává realitní kancelář Savills, se dá přeložit jako „Ostrov tisů“. Skotský král Robert I. na něm totiž nechal ve 14. století vysázet tis, aby získával kvalitní dřevo pro výrobu dlouhých luků.

A dodnes tam asi osm stovek těchto stromů roste. Budoucí majitel ostrova bude mít k dispozici také zmiňovaný kamenný domek se dvěma ložnicemi a molo pro kotvení člunů.

Jestliže vás láká vlastnit ostrov, máte ale možností mnohem víc. A to i Evropě. Takže teď ponechme stranou ostrůvky v Karibiku nebo Pacifiku a zůstaňme ve vodách starého kontinentu.

Za 2,2 milionu eur můžete být například majiteli švédského ostrůvku Lilla Runö, který se nachází asi čtyřicet kilometrů vzdušnou čarou od Stockholmu. Oproti skotskému Ostrovu tisů je Lilla Runö o poznání vybavenější. Vedle dvou mol, loděnice a sauny jsou na něm i čtyři domy vhodné k ubytování.

Finsku se přezdívá země tisíců jezer. Ale ani tamní ostrovy rozhodně nezůstávají pozadu. V severské zemi jich najdete téměř 179 tisíc.

A pokud chcete jeden z nich vlastnit, je teď k prodeji třeba ostrůvek Boistö ve Finském zálivu. Ukazatel romantiky a opuštěnosti uprostřed ničeho ale v jeho případě míří poněkud dolů, na druhou stranu je ostrov ideální k pořádání větších akcí nebo jako podnikatelský projekt.

Nachází se na něm totiž dva plně vybavené domy, které mohou sloužit jako penziony, budova sauny na břehu a dalších několik technických budov zajišťujících pohodlí pro všechny ubytované. Ostrov Boistö leží asi patnáct minut od pevniny v souostroví Lovisa, které se nachází podél námořních cest vedoucích do přístavu Kotka.

Ve Finsku ještě zůstaneme. Dalším kusem pevniny na prodej uprostřed vod Finského zálivu je ostrov Remmarholmen. Na dvou hektarech skal a stromů stojí stylové obytné budovy podle návrhu finské architekty Joanny Maury-Ahola. Soubor budov tvoří hlavní obytný dům, dům pro hosty a sauna. A přecházet mezi nimi můžete po dřevěných chodníčcích ze sibiřského modřínu.

Samozřejmostí je i molo, na kterém se dá kromě lodi přistát i vrtulníkem. Dům navíc využívá geotermální vrty pro získávání energie a dokáže přečistit mořskou i šedou vodu tak, aby byla pitná. Cenovka ostrova Remmarholmen je necelých 3,5 milionu eur.

Pokud jsou na vás ostrovy Skandinávie nebo Skotska přece jen příliš studené, můžete investovat třeba do jednoho z řeckých ostrovů. Na prodej je aktuálně za 7,5 milionu eur ostrov Ethereal v Jižním Eubójském zálivu na sever od Atén. Najdete na něm staré olivovníky, pistácie, cypřiše a ovocné stromy. A také dva tradiční řecké domy, kostel a loděnici. Hlavní dům má čtyři ložnice, zatímco bungalov na největší pláži funguje jako chata pro hosty.

Ethereal se může pochlubit pestrou minulostí a byl často navštěvován celebritami, mimo jiné kapelou Beatles, řeckou královskou rodinou nebo etiopským císařem Haile Selassiem. A spojení s pevninou, respektive civilizací, je pohodlné: stačí patnáctiminutový let helikoptérou a jste na mezinárodním letišti v Aténách.