skip to main content
Investice

Fond miliardářů při chuti. Tensor Ventures posílá desítky milionů do datového startupu

Deeptechový fond Tensor Ventures, do nějž vložilo peníze i několik členů Forbes žebříčku nejbohatších Čechů, se hluboce ponořil do dalšího startupového projektu. Spolu s investorem Michalem Rostock-Poplarem posílá desítky milionů do softwarové firmy Ultimate Suite matematika a statistika Roberta Šamánka.

Pokud čtenáři pojmy jako task mining či RPA vendor příliš neřeknou, lze mu činnost UltimateSuite zjednodušeně popsat tak, že se věnuje sběru a analýze dat, které ukazují jak (ne)dobře jsou ve firmách vykonávány jednotlivé činnosti.

Funguje tak coby jakési zrcadlo pro manažery, jimž ukazuje realitu v jejich odděleních, kde mají rezervy, případně jak se s nimi vypořádat.

„Odpovídáme a navrhujeme řešení na otázky, jako třeba jak efektivně pracují vaši zaměstnanci v objednávkovém systému, zda to dělají všichni stejně, co se zbytečně opakuje, co se dá zjednodušit a co zautomatizovat,“ popisuje zakladatel Robert Šamánek (na titulním snímku vlevo).

Podobných dat dokáže společnost, kterou založil před čtyřmi lety, zpracovat o jednom zaměstnanci statisíce, pochopitelně při zachování soukromí.

Reklama

Mezi klienty UltimateSuite se řadí například Erste Bank, Société Générale, BNP Paribas nebo T-Mobile a další zakázky od globálních firem se hrnou. Ostatně proto se startup rozhodl, že do svých řad vpustí první investory, aby mohl naplno expandovat do Evropy a USA. „Nečekal jsem, že vývoj půjde tak rychle a že budeme záhy potřebovat partnera,“ komentuje Šamánek.

Tensor Ventures, za nímž stojí trojice Martin Drdul (na snímku vpravo), Roman Smola (na snímku uprostřed) a Petr Ulvr, společně s Michalem Rostock-Poplar podle informací Forbesu vložili do UltimateSuite v prvním kole financování nižší desítky milionů korun. Díky tomu valuace startupu vzrostla na přibližně čtvrt miliardy korun.

Uzavřený fond Tensor Ventures, který v minulosti finančně podpořil startupy Tatum, Veracity Protocol či Superface, se zaměřuje výhradně na investice v deep-techu, tedy oblasti startupů, které vyžadují mnohem více porozumění, citu, flexibility a času na růst, neboť často vycházejí z vědeckých poznatků a tím trochu předbíhají dobu.

„Jsme přesvědčeni, že UltimateSuite jsou jednou z takových firem, která nám ukáže cestu od vědeckých poznatků k reálnému využití v praxi,“ popisuje jeden ze zakladatelů fondu Roman Smola.

„Síla UltimateSuite není jenom v tom, že je součástí velmi rychle rostoucího trhu, ale také v tom, že Robert má jasnou vizi a proveditelný byznys plán,“ doplňuje Michal Rostock-Poplar s tím, že Robert Šamánek podle něj představuje vycházející hvězdu tuzemské IT scény.