Republikánská dominance v Bílém domě skončila. Ne, tohle není aktuální komentář k výsledku nedávných voleb amerického prezidenta; ani nemůže být, neboť to zatím skoro vypadá, že Donald Trump se raději v Bílém domě zabarikáduje, než aby ho přepustil Joe Bidenovi z tábora demokratů. 

Věta o konci republikánské dominance se týká voleb z roku 1932, v nichž demokrat Franklin D. Roosevelt „vystrnadil“ z tradičního sídla amerických prezidentů republikána Herberta Hoovera. 

Šlo o dějinný předěl – Roosevelt se stal po osmdesáti letech prvním demokratickým prezidentem, který nad republikánským kandidátem získal naprostou většinu v lidovém hlasování. Pro účely tohoto textu je však vhodné připomenout okolnosti, za nichž se tak stalo.

Další okolnosti zapříčinily, že Roosevelt je nejdéle sloužícím prezidentem USA: v čele země si „odkroutil“ 12 let, až poté byl do ústavy zanesen dodatek o maximálně osmiletém funkčním období.

Jiné okolnosti zase z Roosevelta udělaly tvář takzvaného Nového údělu, dnes již téměř mytického příkladu řízeného zásahu státu do ekonomiky, kterou balíček vládních rozhodnutí a reforem víceméně zdařile vyvedl z dusivé krize. Rooseveltova role spočívající v tvorbě zákonných předloh a ve veřejném vystupování byla v prosazování Nového údělu zásadní.

Franklin D. Roosevelt podepisuje Nový úděl

Žádná z těchto zaznamenáníhodných událostí by ale možná nenastala, nebýt toho, že Rooseveltovi pomohly do úřadu i lživé informace. Fake news, vyjádřeno dnešním slovníkem. Slyšíme-li v souvislosti (nejen) s prezidentskými volbami v USA stesky na špinavé a nechutné kampaně, následující příběhy doloží, že nejde o nic nového. Těžko však říct, zda je to útěšné, či naopak frustrující.          

Rooseveltovi je nutno přičíst k dobru, že lži – na rozdíl od mnoha jiných – netasil on sám coby zákeřné zbraně s úmyslem očernit soupeře čili Hoovera. Tomu v neúspěšné snaze o znovuzvolení zasadila největší ránu právě hospodářská recese, rozhodně mu ale nepřidala ani epizoda, jež se podle některých historiků stala předmětem největšího překrucování v amerických dějinách.

Herbert Hoover

Myšleno je tím Hooverovo údajné zlovolné počínání ohledně dvacetitisícové „armády“ veteránů z první světové války, která ve snaze vymoci si za účast v konfliktu speciální odškodnění dorazila do Washingtonu a utábořila se tam v provizorních chatrčích. Levicí vysoce zpolitizovanou akci skutečně nařídil Hoover rozehnat, avšak kolem způsobu rozehnání se vyrojila spousta ohavných fám.

Šířily se zvěsti o útocích jezdectva, nasazení tanků a jedovatého plynu, o lidech zapálených ve stanech. Velmi populární byla barvotiskově kýčovitá story o malém chlapci probodnutém bajonetem v okamžiku, kdy se snažil chránit svého králíčka… „Zatímco tábor hořel, usedli Hoover s manželkou ke slavnostní večeři o sedmi chodech,“ psalo se v jednom z pamfletů. 

Že na tom nebylo zrnko pravdy? Koho to tenkrát zajímalo? Koho na podobných „zaručených informacích“ zajímá jejich pravdivost dnes?

A koho zajímala pravda v roce 1828? V tehdejší kampani před vítězstvím Andrewa Jacksona, sedmého z dosavadních šestačtyřiceti amerických prezidentů (počítáme-li již do této řady i Bidena), se zřejmě poprvé naplno roztočil kolotoč propagandy. 

Vznikla první volební píseň, projacksonovský tábor masivně vysazoval ořechovce, neboť budoucí prezident měl z generálské kariéry přezdívku Starý ořechovec. Jacksonovi lidé nenechali nit suchou na úřadujícím šéfovi Bílého domu Johnu Adamsovi, ovšem ani jeho tým nezahálel a vytahoval na Jacksona podíl na válečných zvěrstvech. 

Andrew Jackson

V Nové Anglii, kde se i kvůli promyšlenému a cílenému poštvávání věřilo tomu, že Adamsův soupeř je bezpáteřní člověk, ne-li rovnou zločinec, odpověděl školák na učitelův dotaz, kdo zabil biblického Abela: „Prosím, generál Jackson.“

Když „bratrovrah“ Jackson volby vyhrál, vybírala si jeho žena v Nashvillu šaty na prezidentskou inauguraci. Náhodou zvedla pohozený leták hájící ji před nařčením z cizoložství a bigamie, ona však neměla tušení, že je z něčeho takového vůbec podezírána. Šokovaná se roznemohla a zemřela, přičemž Jackson byl do konce života přesvědčen, že za její skon mohla kampaň proti němu.

Síla kampaní je každopádně obrovská. Rooseveltův nástupce Harry Truman ji vedl za opětovné zvolení v roce 1948 proti republikánskému protivníkovi Thomasi Deweymu stylem, který jeden novinář popsal jako „směsici sofismat, pustých žvástů a demagogie“. Dewey byl favoritem a podle mnohých i vhodnějším mužem pro funkci prezidenta, ale podcenil kampaň, což jej patrně stálo vítězství.

Harry Truman

Tedy nikoli podle listu Chicago Tribune. Ten vyšel ve volební večer s obřím titulkem „Dewey poráží Trumana“. Při vzpomínce, jak na podzim 2016 přisuzovala drtivá většina prognóz triumf Hillary Clinton na úkor Donalda Trumpa, se vnucuje konstatování o věčné zrádnosti a směšnosti veškerých předpovědí.

Něco je věčné, jiné se časem mění. Zatímco špína se valí pořád, současnost znásobila počet kanálů, kudy může téct. 

Choť prezidenta Jacksona kdysi impozantně potahovala z hliněné dýmky, to by si dnes kvůli image nemohla dovolit. Mnohem významnější změnou ale je, že nyní by ji nemohly minout nactiutrhačné fámy o cizoložství – po zapnutí počítače by na ni vyletěly, jako když otevřete místnost plnou netopýrů. Obecně řečeno:  toxická rétorika tu byla vždy, změnily se však možnosti šíření „jedu“, a proto jeho účinnost.

Vědci z univerzity v Ohiu zkoumali, zda a případně jak mohly falešné zprávy ze sociálních sítí působit na voliče hlasující v roce 2012 pro demokrata Obamu a přimět je, aby o čtyři roky později přeběhli k Trumpovi. 

Vybrali tři masově šířené nepravdy či zkreslené informace o Hillary Clinton a zjistili, že z přívrženců Obamy, kteří nevěřili žádné z pitomostí, dalo 89 procent hlas Hillary. Mezi těmi, kdo uvěřili jedné ze zpráv, se podpora kandidátky snížila na 61 procent, k dramatickému pádu preferencí došlo ve skupině považující za pravdivé dvě nebo všechny fake news: pro Clinton bylo jen 17 procent.

Konečné vítězství Trumpa mohl ovlivnit i méně nápadný dopad sociálních sítí. Facebook účtuje různé sazby za reklamu, mimo jiné v závislosti na jejím směrování. Inzerce mířící na městskou populaci je dražší než ta pro venkov, přičemž právě mimo města nasbíral Trump zásadní počet hlasů. 

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Facebook také z podstaty upřednostňuje inzerci generující kliknutí, sdílení a komentáře. „Protože Trump ve sděleních zhusta používal provokativní obsah, podařilo se mu mnohem efektivněji a šířeji okupovat online prostor,“ napsal americký žurnalista Antonio Martínez, který se problematice do hloubky věnoval. 

Jestliže nemalou část lidské populace odnepaměti definuje silná náklonnost věřit konspiracím a sedat na lep dezinformacím, pak zřejmě není ani trochu dobrá zpráva, jak snadno mohou v současnosti šiřitelé bludů do jejich hlav proniknout. Demokracii to dělá křehčí.

Opakem demokracie je totalita; zatímco Truman se v roce 1948 snažil třeba i demagogicky přesvědčit voliče, v tom samém čase si soudruzi v Československu komunistickým pučem zajistili, že volby byly v následujících více než čtyřiceti letech tragikomickou a ponižující fraškou.

I ve stávající podobě a formě jsou demokratické volby „nejlepším z možných světů“, byť kus pravdy leží i v bonmotu Gabriela Lauba: „V totalitních diktaturách se idioti dostávají k moci intrikami a násilím, v demokracii svobodnou volbou.“ Jeden z půvabů demokracie zkrátka leží i v tom, že na rozdíl od totality neposkytuje alibi těm, kdo idiotsky volí idioty.