Kdo chytře investoval a kdo prodělal na amerických prezidenstkých volbách? Ne, teď nemluvíme o samotných kandidátech, ale o miliardářských kruzích, které kolem Joea Bidena i Donalda Trumpa operují.

Ti, kteří svou důvěru vložili do prvního jmenovaného, se mohou z výsledků veselit. Naopak prezident Trump a jeho mecenáši ,,projeli“. Někteří investoři navíc nevsázeli pouze na tyto dva kandidáty a jejich kampaně, ale vsadili i na sebe – a prohráli.

VÍTĚZOVÉ

Dustin Moskovitz

Spolubydlící Marka Zuckerberga a spoluzakladatel největší sociální sítě světa – Facebooku – nebo také mobilní a webové aplikace Asana. Moskovitz podpořil Bidenovu kampaň darem více než 800 tisíc dolarů. Dalších 20 milionů putovalo na konto demokratického super PACu (politického fondu) Future Forward.

Reid Hoffman

Spoluzakladatel profesní sociální platformy LinkedIn na financování svého favorita rozhodně nešetřil. Vkladem více než 12 milionů dolarů se dostal mezi hlavní podporovatele Bidenovy kampaně. Z markantní sumy putovalo 500 tisíc dolarů přímo prezidentskému kandidátovi a další milion a půl byl vyhrazen pro Bidenův super PAC ,,Unite the Country“.

Internetový podnikatel Hoffman se dokonce nechal slyšet, že by milerád obětoval milion dolarů na digitální kampaň pro podporu trpělivosti voličů. Sčítání hlasů bylo stíženo pandemií covidu-19, která zavinila, že rekordní množství volebních lístků dorazilo poštou.

Jim Simons

Investor Jim Simons je matematik a bývalý profesor na Harvardově univerzitě. Své jmění ale získal především jako zakladatel a v současnosti manažer hedgeového fondu RenTech.

Spolu s manželkou investoval Jim Simons 20 milionů dolarů na politické volební dění v USA, z čehož 978 400 dolarů putovalo Joeu Bidenovi a čtyři miliony dolarů rozdělil mezi dva demokratické super PACy.

Jim Simons byl zároveň mecenášem Johna Hickenloopera, neúspěšného kandidáta demokratických prezidentských primárek, který však uspěl v senátních volbách státu Colorado.

Reed Hastings & Patty Quillin

Spoluzakladatel miliardové streamovací společnosti Netflix a jeho manželka Patty původně vložili svou důvěru v neúspěšného kandidáta Petera P. Buttigiega, na jehož podporu uspořádali sbírku v prosinci 2019. Po jeho neúspěchu v demokratických primárkách upnuli pozornost na nadějného Joea Bidena a 1,4 milionu investovali právě do jeho kampaně.

Patty Quillin se samostatně účastnila politického dění v Kalifornii. Přispěla přes dva miliony dolarů na zvýšení povědomí o nově navržených zákonech ohledně práv občanů se záznamem v trestním rejstříku. Jeden z nich, navracející trestaným volební právo, byl voliči schválen.

PORAŽENÍ

Donald Trump

Americký prezident prohrál v letošních volbách nejen jako úřadující prezident, který neobhájil svůj post v Bílém domě (stalo se tak poprvé od roku 1992). Prezidentské křeslo opustí navíc o miliardu chudší – navzdory tomu, že si jím vlastněné byznysy skandálně účtovaly šeky z peněz amerických daňových poplatníků.

Na Trumpovy finance tvrdě dopadla jednak pandemie koronaviru, ale také úpadek jeho brandu, zaviněný kontroverzními politickými kroky.

Steven Schwarzman

Do letošní prezidentských voleb investoval přes 3,7 milionu dolarů. Finančně založil nejen Trumpovu kampaň, ale také výbor Republikánské strany. Zakladatel největší alternativní investiční společnosti Blackstone má k prezidentovi velmi blízko: byl jeho neoficiálním poradcem a v roce 2017 pořádal ve svém manhattanském sídle galavečer, který přilil do Trumpova poháru 100 tisíc dolarů.

Sheldon Adelson

Zanícený podporovatel Republikánské strany se v počátcích letošních voleb nejevil tak docela jako poražený. Jeho investiční politický potenciál se až do zvolení Joea Bidena zdál v plné síle. Například Adelsonem podporovaný republikán Lindsey Graham, kritizovaný za své převlékání kabátů (kdysi patřil mezi Trumpovy největší kritiky), obhájil svůj senátorský post v Jižní Karolíně.

Adelson vložil do jednoho z republikánských super PACů 60 milionů, ale pak zásadně přestřelil – dalších 75 milionů napumpoval přímo do Trumpovy kampaně.

Kanye West

Rapper Kanye West si usmyslel, že je perfektním kandidátem na post prezidenta Spojených států. Jenže s přípravou na vlastní kampaň tak trochu zaspal. Jeho jméno se na hlasovacích lístcích objevilo pouze ve 12 státech a celkově nasbíral 60 tisíc hlasů. Ve víceméně neexistující politické kariéře přitom utopil 10 milionů dolarů z vlastního rozpočtu.