Dalším dnem na trzích dokonáno jest – index Dow Jones odmazal vše, co stihl nabrat v době, kdy je americkým prezidentem Donald Trump. Dalo by se říct, že jsme se tak s akciemi ocitli v dobách prezidenta Obamy.

Graf znázorňující vývoj indexu Dow Jones od počátku Trumpova prezidentství v lednu 2017.

Trump se přitom tradičně chlubil, že dokázal byčí trh stimulovat neuvěřitelně dlouho, a ještě v únoru tvrdil, že americké akcie od jeho zvolení vzrostly o 70 procent. Koronavirová černá labuť však situaci zcela otočila.

Jestli je namístě ptát se, jak se pod jeho vedením dařilo americkému HDP či nárůstu pracovních míst, je jedna věc. Americká ekonomika z tohoto pohledu skutečně nezažívala „nejlepší období v historii“, jak pětačtyřicátý prezident USA tvrdil. Že se ale dolů veze prakticky vše, je nyní podstatnější.

Vedle hlavních akciových benchmarků padají i evropští kolegové, ale i třeba ropa Brent, která se dostává na úrovně počátku 21. století. Dole bitcoin i zlato, ačkoli to při zhruba 1500 dolarech není nikterak brutální, a navíc má podle mnohých analytiků solidní vyhlídky. A jen tak mimochodem, v době, kdy vznikají tyto řádky, Revolut hlásí následující:

Libra – 29,63 koruny.
Euro – 27,67 koruny.
Dolar – 25,45 koruny.

Trhy – potažmo investoři – jako by dávaly najevo, že záchranné akce, jimiž se horlivě ohánějí centrální bankéři, zatím zkrátka nestačí. Navíc se koronavirus ještě nějakou dobu bude zřejmě šířit rychleji, než budou dopady incentiv skutečně citelné. A to ani nemluvíme o následujících kvartálních korporátních výsledcích…

S každou krizí ale přichází příležitosti. Zítra přineseme několik akciových nápadů, které by vám mohly v dalších letech zlepšovat náladu (a jmění).