Ford aktuálně předvedl, jak nejistá je budoucnost evropského průmyslu. Ještě v půlce února roku 2021 automobilka překvapila i svoje vlastní lidi, když vydala prohlášení, že od roku 2030 se v Evropě nic jiného než elektromobil s logem Fordu prodávat nebude. Jenže tři roky jsou pryč a teď je to jinak.

Ford byl zkraje roku 2021 po Jaguaru a Bentley první velkou automobilkou, která otevřeně řekla, že v Evropě končí se spalovacími motory ke konkrétnímu datu, navíc nečekaně ambicióznímu. Tím spíš, že to bylo o pět let dřív, než o čem v tu dobu zatím jen jednaly orgány Evropské unie.

Zároveň tehdy Ford ohlásil, s jak velkými investicemi do elektrifikace počítá – do roku 2030 má jít o částku 22 miliard dolarů, což je v přepočtu na české koruny víc než 420 miliard.

Z tohoto balíku už mezitím dvě miliardy dolarů zamířily na přestavbu závodu v Kolíně nad Rýnem, z něhož v minulosti skoro půl století vyjížděl například model Fiesta. Od letošního června se tam spustí sériová výroba městského elektrického SUV pojmenované Explorer.

Další obrovské peníze Ford v Evropě zaplatí také Volkswagenu, od něhož si pro svá auta vypůjčil podvozkovou platformu MEB. Na ní už automobilka Škoda postavila například Škodu Enyaq a Volkswagen pak modely ID.3 a ID.4.

Tedy auta, od nichž si německý koncern ještě nedávno sliboval, že ho naplno přenesou do nové elektrické epochy automobilismu. Prodeje i elektrických volkswagenů však ukazují, že to tak jednoznačné nebude.

Elektromobily na silnicích sice přibývají, jenže ne tak rychle, jak si kapitáni automobilek ještě dva nebo tři roky nazpět mysleli.

Na elektromobilní brzdu tak různými způsoby více či méně otevřeně šlape Ford, Tesla i Volkswagen. Tesla sází na zlevňování, koncern VW nepřestává přicházet s novými hybridy kombinující spalovací motor s elektromotorem a Ford bere zpátky své radikální plány na proměnu modelových řad.

Šéf divize osobních vozů Ford v Evropě Martin Sandler připustil v rozhovoru pro Automotive News, že by spalovací motory v podání Fordu mohly přestát i rok 2030. „Pokud uvidíme silnou poptávku, například po plug-in hybridních vozech, budeme je nabízet,“ řekl.

Podobná slova jsou překvapením, protože Ford dlouhodobě omezuje svou nabídku vozů se spalovacími motory a zaměřuje se na elektromobily a také na svůj vysoce ziskový byznys s dodávkovými auty.

Před dvěma lety z výrobních linek sjel poslední Ford Mondeo, loni malá Fiesta, rodinné Galaxy a příští rok to samé čeká i Ford Focus.

Takové zásahy se silně podepisují na prodejích. Zatímco v roce 2011 Ford v Evropě prodal 1,1 milionu aut, loni jich bylo 518 400. V Česku ještě v roce 2018 automobilka s modrým oválem prodala skoro třináct tisíc aut, loni jich nebyla ani polovina, konkrétně 5655.

Pomoci zlepšit výsledky by vedle Exploreru měla i bateriová verze u Fordu nejprodávanějšího malého SUV Puma Gen-E, který se montuje v Rumunsku. Vedení automobilky počítá i s náhradou za modely Mondeo, S-Max a Galaxy, které se vyráběly ve španělské Valencii, kde už přežil jen Ford Kuga. 

„Pro náš závod ve Valencii máme plán,“ řekl Sander. Pro fabriku zaměstnávající skoro pět tisíc lidí jím má být nové SUV, o němž Ford hovoří jako o „multienergetickém“. Dá se tak odvodit, že ho nabídne s různými verzemi pohonu. Dost možná tak nebude chybět i nádrž na benzin.

V souvislosti s elektromobilitou Ford řeší problém i na svém největším evropském trhu, jímž je Velká Británie. Snaží se totiž vyhnout tomu, aby platil vysoké pokuty za nedostatečný podíl prodaných elektrických aut. Ten na ostrovech od letoška musí dosáhnout 22 procent. Toto procento se navíc bude v dalších letech zvyšovat.

Martin Sander proto uvedl, že Ford ve Velké Británii raději omezí prodej vozidel se spalovacími motory, místo aby prosazoval prodej elektromobilů jen kvůli splnění regulí. „Nebudeme platit žádné pokuty. Nebudeme prodávat elektromobily s obrovskými ztrátami jen proto, abychom si koupili splnění požadavků,“ uvedl Sander.